• Konya15 °C

Abdullah Acıbadem

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI

01 Nisan 2018 Pazar 19:39

103 yıl önce 103 yıl sonra hiç fark etmez. Türk'ün ateşle imtihanı bitmez. Çanakkale'de hasta adam dedikleri Türkler'in şer odaklarını nasıl hüsrana uğrattıklarını hala unutamamışlar ki; içlerinde  yıllar yılı sakladıkları ırkçılık, kin ve nefreti en kapsamlı dün Çanakkale'de kustular, bugünde 15 Temmuz'da. Geçmişten geleceğe tarihleri yalan dolan talan. Ortaçağ karanlığından nazi ruhuna selam duruyorlar. Adları başka başka bayrakları renk renk. Taşeronlar denk ama kuklalar değişik. PKK, PYD, IŞİD, DEAŞ, PYG, FETÖ... Gözden kaçırdıkları ise; bu milletin sadece bayrağı ve vatanı için var olduğu, yaşıyorsa ve nefes alıyorsa bu millet Fethi Sekin'ler, Ömer Halisdemir'ler, Nene Hatun'lar, Kara Fatma'lar, Sütçü İmam'lar, Seyit Onbaşı'lar ile var. 15 Temmuz, Çanakkale ve Kûtül Amâre Kuşatması'nda olanları ve yaşananları unutmasınlar. Bu millet bir kez aldanır yalana, bir kez müsade eder talana. Kıyıma ve soykırıma bir kez göz yumar.

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı ilk aylarda savaş dışı kalmayı tercih etmişti. Çünkü devlet büyük ve yıkıcı bir savaşın yükünü çekemeyecek kadar zayıf durumdaydı. Osmanlı Devleti'nin bu savaş dışı durumu boğazlardan geçebilecekleri için itilaf devletlerinin işine gelmekteydi. Birçok nedenlere dayandırılan bu savaşın Türkler tarafından kaybedilmemesi Türk ve Dünya tarihi açısından önemli gelişmelere sahne olmuştur.

Birinci dünya savaşı sırasında itilaf devletleri tarafından İstanbul'un işgal edilerek boğazların ele geçirilmesi, Osmanlı devletinin saf dışı bırakılması, sosyal ve ekonomik bunalıma düşen Rusya'ya gerekli yardımı göndermek, savaşa henüz girmemiş olan Balkan devletlerini kendi yanlarında savaşa çekerek Bulgaristan Avusturya ve Macaristan imparatorluğuna karşı yeni bir cephe açmak için Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasında yapılan kara ve deniz savaşının adıdır Çanakkale.

Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan boğazlar ekonomik açıdan tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Boğazlara sahip olmak tüm dünya ticareti ile yakın ilişki halinde olmak anlamına geldiği için bazı ülkeler tarih boyunca boğazlarda hakimiyet kurmanın hesapları içerisinde olmuşlardır.

Çanakkale öyle bir davadır ki; yarım milyona yakın vatan evladı şehadete yürümüştür. Osmanlı topraklarının düşünmeden şehit kanı ile sulandığı, onbeşlilerin cepheye gitmek için okuldan kaçtığı ve omuzlarında silah ile kocaman adamlara dönüştüğü, Anadolu kadınlarının ön cephede savaştığı, bir hilal uğruna nice güneşlerin battığı, şehitlerin bayraklaştığı, çökmekte olan bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti'nin hayat bulduğu, arzın üstünde arşın altında tevhidin kavgasına sahne olan tarihin en büyük meydan okumasıdır.

Unutmayalım ki; bu millet Çanakkale'de ve 15 Temmuz'da Türkiye'nin her yerinde, ülkesinin bağımsızlığı için asla geri dönmeyi düşünmeyenlerin sayesinde dimdik. Tarihin ufuklarına sığmayan kahramanların kahramanlıkları asla zayi olmadı dünya döndükçe de olmayacaktır. Çünkü tarih onları değil onlar tarihi yazdılar. Türk'ün asırlardır süregelen muhteşem hükümranlığı hep var olacaktır.   

Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunan, her türlü terör ve şiddete karşı olan, içerden veya dışarıdan herhangi bir gücün vesayeti altında değil tamamen milli iradeye dayanan, bu toprakların emek, alın teri ve ruhunu içine sindirmiş, aziz milletimizin manevi değerlerini sözde değil özde benimsemiş yerli, demokrat ve reformist ilkeler çerçevesinde  tek yürek olmaya davet ediyorum.

Geleceğimiz için buna mecburuz. Çünkü başka Türkiye yok. Biz ezanımızla ve bayrağımızla kimsenin bölmeye gücünün yetmeyeceği büyük ve güçlü Türkiye'yiz. Bu egemenlik, halkın iradesi ile seçilen Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı ile meydanlara inip tanklara, uçaklara ve silahlara aldırmadan can verilerek yazılmış bir destandır. Bu destan ile milli irade yumruğu tüm hain, terörist ve bölücü zihniyetin tepesine inmiş hainlerin tüm planlarını boşa çıkardı. Yüce Rabbimiz nurunu tamamlayacak ve mazlum coğrafyalarını en kısa zamanda düzlüğe çıkaracaktır inşallah .

Unutulmamalı Ki !?

Sahipsiz vatanın batması haktır ;

sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır .

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA