• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkün aklı yeniden çalışmaya başadı
11 Kasım 2010 Perşembe 19:54

Türk'ün aklı yeniden çalışmaya başadı

Türk bilimadamları askeri alanda büyük öneme sahip bir çalışmaya imza attı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde (CBÜ) geliştirilen yeni sensör yazılımı sayesinde mevcut hedef takip sistemlerine göre üç kat daha hızlı sonuç alınabilecek ve ani hareketler sergileyebilen hedefler takip edilebilecek.

CBÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu, İzmir Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısında, doktora tezi danışmanı İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile geliştirdiği sensör yazılımını tanıttı.
 
 
Son yıllarda, hedef takip sistemlerine ilginin arttığını, sistemlerdeki mevcut sensörlerin düşük hızlı ve doğrusal hareketli nesneleri izleyebildiğini kaydeden Alaybeyoğlu, 30 metre/saniyeden daha hızlı olan ve ani hareketler yapan nesnelerin takip edilemediğini söyledi.

Alaybeyoğlu, mevcut hedef takip sistemlerinden daha hızlı olan yeni sistemle, ani hareketler sergileyebilen hedeflerin takibinin sağlanabildiğini anlatarak, şöyle konuştu: ''Tasarladığımız algoritmalar ile saniyede 100 metre hızla giden ve doğrusal olmayan hareket yapabilen cisimlerin hareket yörüngelerini çok düşük hatalarla tahmin etmeyi başardık. Bu hız, literatürde bildirilen hız sınırının üç katından fazladır. Ayrıca takip edilen cismi kaybetme oranımız da çok düşük. Özellikle askeri alanda kullanılabileceğini düşünüyoruz. Uçak, helikopter gibi araçların tespiti ve yönlerinin belirlenmesi mümkün. Bu sensörler, sınır bölgelerine yerleştirildiğinde yaklaşan hızlı araçları algılayabilir, yönünü, konumunu bildirebilir.''

''ASKERİ ANLAMDA ÖNEMİ BÜYÜK''

Alaybeyoğlu'nun danışmanı Rektör Prof. Dr. Erciyeş de mevcut sistemlerin saatte 110-120 kilometre hızı aşan cisimleri takip edemediğini, 2,5 yılda geliştirilen bu yazılımın ise sınırı 360 kilometreye çıkardığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''1 liralık metal para büyüklüğündeki sensörlerin izleme yeteneğinin, hızı literatürde bildirilenden üç kat fazla olan cisimlere ulaşması, koruma bölgesine yaklaşan yabancı cismin tespitini ve gideceği yönü çok daha erken yapabilme anlamına geliyor ki, bunun askeri anlamda önemi büyük. Ayrıca doğal hayat izleme, bölge gözetimi, afet izleme gibi konularda da uygulanabilir. Hareketli cisim algılamasında 100 metre/saniye, dünya çapında bugüne kadar yapılan araştırma geliştirme çalışmalarında ulaşılan en yüksek hız. Çalışmada hata oranı çok düşük. Ulaşılan hız, çok hızlı hareket eden modern bir helikopterin hızına denktir. 2 kilometre uzaklıktaki bir yabancı cismi göremezsiniz, ama bu sensörlerin hareketi algılayıp merkeze bildirmesi sayesinde yer tespiti yapabilirsiniz. Yaklaşan helikopteri saniyeler, dakikalar önce bildirme olanağı sunuyor.''

Prof. Dr. Erciyeş, yazılımın patentini almayı düşündüklerini sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA