• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkmenoğlu, İnsan Haklarını unutmadı
09 Aralık 2011 Cuma 15:53

Türkmenoğlu, İnsan Haklarını unutmadı

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yaptı

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yaptı. Türkmenoğlu, mesajında AK Parti iktidarı olarak insan hakları ve özgürlüklerinin korunması noktasında kararlı bir tutum sergileyeceklerinin altını çizdi.

Türkmenoğlu açıklmasında şu görüşlere yer verdi;

“İnsan hakları, kişiyi özü ile yaşatacak kurallardır. İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine " İnsan Hakları" denir. Bu kurallar, insanı insan yapan kurallar olarak da tarif edilebilir.

İnsan hakları, 10 Aralık 1948'de başlamış bir olgu değildir. Dünya kurulalı insana ve insan haklarına saygı, zamana uygun olarak gösterilmiştir. Fakat bazı dönemlerde baskı ve zulmün artması insanların haklarının farkına varması ve nihayetinde hak mücadelesi vermesi için etkili olmuştur. Bu kapsamda İngiltere’de, Fransa’da ve Amerika’da verilen hak mücadeleleri amacına ulaşmıştır. İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yerini almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur.

İnsanın bu noktaya varmak için verdiği mücadelenin temelinde düşünülebilmesi yatmaktadır. İnsanı insan yapan en büyük değerlerden biridir düşünebilmek. Bu nedenle, özgürce düşünme hakkı, yaşama hakkından sonra gelen en önemli haklardan biridir. Böylesi hak ve özgürlükleri yaşayan bireylerden oluşan bir toplumda haksızlıklardan, eşitsizliklerden, adaletsizliklerden söz edilemez.

İnsanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını düşünme, eğitim-öğretim, çalışma, iletişim hakları desteklemektedir. Tüm bunlar da eğitim hakkıyla beslenebilir. Anayasamızda "Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamaz" denilmektedir. Millî Eğitim Temel Kanunumuz da bunu desteklemektedir. İnsanları haklarının bilincine ve sorumluluğuna vardırmak da hukukçu bir milletvekili olarak en önemli görevlerimiz arasındadır.

 İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan Türkiye, AK Parti iktidarı ile insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi için son yıllarda birçok önemli adım atmıştır. Bu çerçevede iktidarımız, haklar ve özgürlük konusunda önemli yenilikler yapmış, bununla birlikte de toplumun büyük bir kesiminden takdir görmüştür. Yeni anayasa çalışmalarımız da insan hak ve özgürlüklerinin genişletilmiş haliyle yürürlüğe girmesi yönüyle önemlidir. AK Partili milletvekilleri olarak bizler her zaman bu hakların korunması ve genişletilmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.
Bu anlamda 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, daha özgürlükçü, eşit, adil ve insan haklarına saygılı bir toplumun özlemiyle haksızlığa uğramış herkesi saygıyla selamlıyorum
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA