• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkmenler yalnızlaştırılmak isteniyor
11 Haziran 2010 Cuma 14:24

Türkmenler yalnızlaştırılmak isteniyor

Konya Aydınlar Ocağında Irakta Son Gelişmeler başlıklı bir konferans veren Irakın Türkçe yayım yapan tek gazetesi olan Şafak Gazetesi

Şafak Gazetesi Başyazarı Mehmet Haşim Salihi, Irak’ta 3 milyon Türkmen yaşadığını belirterek “Irak’ta Türkçe yasaklanmak isteniyor. Türkmenlere asimilasyon politikası uygulanarak yalnızlaştırılmak isteniyor” dedi.

 

Konya Aydınlar Ocağı’nda “Irak’ta Son Gelişmeler” başlıklı bir konferans veren Irak’ın Türkçe yayım yapan tek gazetesi olan Şafak Gazetesi Başyazarı Mehmet Haşim Salihi, “Irak’ta Türkmenlere asimilasyon politikası uygulanmak suretiyle yalnızlaştırılmak isteniyor” dedi.

Tarihî Sille Konağı’nda gerçekleştirilen sohbette “Irak’ta Saddam döneminde rejimin baskısıyla Latin harfleri kullandırılmadı ve Osmanlıca yazdık. 2003 yılından sonra yazı dilimiz Latince oldu. Türkçe okumaya ve yazmaya başladık. Yazı dilimiz İstanbul Türkçesi oldu. Bundan sonra Türk dünyasının bir parçası olmaya başladık. Yeni yetişen nesillerimiz kendilerini tamamen Türk olarak görüyorlar. Ve İslam-Türk kültüründen bir parça olduklarını artık sezinlemeye başladılar. Bu da bizim gazetede amaçladığımız en birinci konumuzun başında geliyor” dedi.

Osmanlı döneminden sonra Irak’taki Türk nüfusun Misak-ı Milli’nin dışında kaldığını ve aynı politikanın günümüzde de devam ettiğini hatırlatan Şafak’ın başmuharriri Mehmet Haşim, şunları dile getirdi: “İngilizler, Lozan Antlaşması’nda İsmet İnönü ile oturduklarında “Irak’ta Türk yoktur, Türkmen vardır” derlerdi. Böylece bizi tamamıyla Irak içerisinde eritmeye ve asimile etmeye çalıştılar. Saddam döneminde İngiliz politikası uygulaması olarak Türkmenler, Kerkük’ten çıkarılarak güney bölgeye göçtürüldüler. Güney bölgeden de Araplar, para karşılığı Kerkük’e yerleştirildiler. Maalesef bu uygulama bizi mahvetti. Bazı semtler tamamiyle Türkmenler’den alındı ve Arap olanlar oraya yerleştirildiler. Arapların bir kısmı oradan çıkmalarına rağmen bizim evlerimiz, bugün maalesef başka grupların eline geçti. Musul bölgesinde 700 bin nüfuslu Telafer’in durumu çok kötü. Her gün patlama ve bombalamalar devam ediyor. İnsanlarımız Telafer’i terk etmeye başladılar. Oraya ekmek gitmiyor. İçecek suları ve elektrikte yoktur. Biz insani yardım götürdük buna bile izin vermeyerek bizi oraya sokmadılar. Kerkük’ün10 kilometre güneyinde bir ilçemiz vardır. Orada da kamyonlarla bomba yüklendi ve köylerimizin içerisine girilerek çamurdan olan evlerimiz yerlebir edildi.”

 

Bir soruyu cevaplandıran Haşim Salihi “Amerika çekilmeye değil, orada kalmaya gelmiş” diyen Mehmet Haşim, şunları kaydetti: “Irak’ta tam anlamıyla askeri bir güç yok. Irak’ın kendi ordusu yok. Her grubun kendi milisleri var. Hükümet istediklerini alıyor (paralı).

Her gün 40-50 kişi ölüyor. El-Kaide diye bir deyim var. Bu aslında büyük bir uydurma. Bu bombalamaları Mossad yapar, Amerika yapar, İran da yapar. İran-Amerika arasındaki savaş Irak’ta oluyor. Bombacılar, uyuşturuluyorlar. Onlar patlatamazsa dışarıda komandolar var. Meselâ, bomba yerleştirilirken Mehdi Ordusu iki kişiyi yakaladı. İntihar bombacıları İngiliz çıktı. Sonra saklandıkları evde, İngilizler geldi ve tanklarla o evi yıkarak o iki kişiyi kaçırdılar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA