• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkleri Bosnaya bekliyoruz
14 Mart 2011 Pazartesi 01:41

Türkleri Bosna'ya bekliyoruz

Korkmaz; Bosna ile Türkiye arasındaki derin tarihi bağlar dolayısıyla Bosna-Hersek, Türk dış politikasında özel bir yere sahiptir

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına, bu hafta Bosna Hersek Büyükelçilik Müsteşarı Dr. Sabit Subaşic konuk oldu. “Türkiye – Bosna Hersek İş Forumu Tanıtımı” konulu konferansa Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Konya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker, KTO Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca ve çok sayıda dinleyici katıldı.

MÜSİADKonya ŞubesiBrifing salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz yaptı. Korkmaz; “Bosna ile Türkiye arasındaki derin tarihi bağlar dolayısıyla Bosna-Hersek, Türk dış politikasında özel bir yere sahiptir. Türkiye, uluslararası alanda tanınmış sınırları içerisinde Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının korunması gerektiğine inanmaktadır. Özellikle son dönemde, sadece Dışişleri Bakanlığımız'ın değil, Kültür Bakanlığımız'ın da Bosna'daki faaliyetlerinde bir artış gözlenmektedir. İki ülke arası yatırımlar istenilen ve beklenen noktalarda değildir. Bunun için ciddi adımlar atılmalı ve tarihi bağlarımız olan Bosna Hersek ile çok ciddi şekilde ticaret yapmalıyız” dedi.
 Selamlama konuşmasından sonra Bosna Hersek’i tanıtan ülke tanıtım videosu izlendi ve ardından konferansa geçildi. Ülke hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Dr. Sabit Subaşic: “Bosna Hersek; Türkiye ile tarihi bağları çok kuvvetli ve güzel bir ülkedir. Osmanlı’dan gelen tarihi bağlarımızı halen ülkemizde Osmanlı eserlerini koruyarak yaşatmaktayız. Bizler Türkiye’yi ve Türkleri kardeş olarak görüyoruz. Türklerin de bizleri sevdiğini biliyor, bunu hissediyoruz. Bu nedenle doğa güzelliğine sahip ülkemize tüm Türk vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi. Konya’da Boşnak kökenli pek kimsenin bulunmadığını da belirten Subaşic; “Konya bizim ülke insanımız için özel bir yere sahip. Çünkü Konya ilinden bizim ülkeye Boşnakların yoğunlukta yaşadığı birçok yere göre daha fazla ilgi ve alaka var. Bu nedenle Konya’da olmaktan ve sizlere ülkemizi tanıtmaktan çok mutluyum” dedi.

 Bosna Hersek hakkında özet bilgiler veren Dr. Subaşic: “4 milyon nüfuslu, stratejik öneme sahip bir ülkeyiz. Eğitim alanında çok ciddi çalışmalarımız var. Şu an için İngilizce ağırlıklı eğitim veren 5 üniversitemiz mevcut. Ülkemizde eğitim gören öğrencilerimiz hem maddi açıdan hem de eğitim açısından rahatlar. Bu nedenle eğitim görmek isteyen değerli çocuklarınızı da bekliyoruz” dedi.
 Saraybosna’da düzenlenecek olan Bosna İş Forumu’ndan bahseden Müsteşar Subaşic; “rutin olarak düzenlediğimiz İş Forumunu hem sizlere tanıtmaya, hem de siz Konyalı işadamlarımızı verimli geçeceğine inandığımız bu programa davet etmeye geldim. 6-8 Nisan 2011 tarihlerinde Saraybosna’da yapılacak iş forumumuza Asya’dan Avrupa’ya, Arap ülkelerinden Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyadan çok sayıda işadamı katılacak. Bu yıl ki iş forumumuz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun onur konuğu olarak katılımları ile gerçekleştirilecek ve Enerji’den Turizm’e, Tarım’dan Ziraat’a, Mobilya’dan Altyapı yatırımlarına kadar birçok alanda sektörün katılımları ile yapılacak. Bu iş forumu işlerin konuşulduğu, bağlandığı ve işlerin bitirildiği bir iş forumu olacak. Bu nedenle Konyalı tüm sanayici işadamlarımızı bekliyoruz. Çünkü bizler Konya’yı önemsiyoruz, Türkiye’yi önemsiyoruz ve yapılacaksa yatırım Türkiye’den yapılsın istiyoruz. Ama maalesef Bosna’ya en çok yatırım yapan ülkeler sıralamasında Türkiye 8. sırada yer almakta. Belki bu durum birazda bizden kaynaklanmaktadır. Ancak dünyada ilişkilerimizin bu kadar iyi olduğu başka bir ülke yok iken, Türkiye’nin 8. sırada yer alması üzücü. Türkiye ile karşılıklı serbest ticaret anlaşmamız var. Ayrıca Türkiye’ye vergiler konusunda çok ciddi kolaylıklar sağlıyoruz. Bunun değerlendirilmesini can-ı gönülden arzu ediyorum” dedi.
 Konya’da çok büyük bir iş potansiyelinin olduğuna inandıklarını söyleyen Sabit Subaşic; “Projelerle yatırımcıların buluşacağı bu iş Forumuna Konya’dan yatırımcıları çekmek istiyoruz. Kültürel ve tarihi bağlarımızın kuvvetli olduğu Türkiye ile ticaretimizi arttırmalıyız. Bölgenin kalkınması açısından bunun gerekliliğine inanıyoruz” dedi.

Konferans katılımcıların Bosna Hersek’e ilişkin merak ettikleri soruları sormalarıyla devam etti. Program sonunda Başkan Aslan Korkmaz tarafından gecenin anısına Müsteşar Dr. Sabit Subaşic’e bir hediye takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA