• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türklere dokunan yanacak
18 Şubat 2011 Cuma 23:15

Türkler'e dokunan yanacak

Türk vatandaşlarına yapılan haksız uygulama sona erecek.
12 Avrupa Birliği üyesi ülkenin Türk vatandaşlarına uyguladığı vizenin hukuksuz olduğu yeni davalarla tescillendi.  Saraylı, "Muhatap devletler hala vize konusunda ısrar ederlerse dava sayısını önce binlere sonra on binlere çıkaracağız" dedi
 
Almanya'dan sonra Hollanda mahkemesinden de 3 aylık ziyaretlerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmayacağı yönünde karar çıkması vizesiz AB girişimlerini sona yaklaştırdı. Vizesiz Avrupa Çalışma Grubu Kurucusu Murat Saraylı, uzun yıllardır sürdürdükleri mücadelede kesin sonuca yaklaşıldığını belirterek, "Vize konusundaki duvarların yıkıldığı ve vizesi AB hakkımızın varlığından kuşkusu duyanların da endişelerinin kaybolduğu bir dönem yaşıyoruz" dedi.
 
AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize konusundaki son gelişmeleri değerlendiren Saraylı, son gelişmelerden sonra vizesiz Avrupa için yapılacak 3 büyük adım olduğunu söyledi. Saraylı, bu adımları şöyle sıraladı: "Bugün itibariyle hukuksuz vize için para ödememek; ödenmiş vize paralarını geri talep etmek; muhatap devletler hala vize konusunda ısrar ederlerse dava sayısını önce binlere sonra on binlere çıkarmak."
 
Ağır tazminatlar gelecek
 
Saraylı, Türk vatandaşlarına vize uygulama hukuksuzluğunu gösteren AB ülkelerinin bundan sonra daha ağır tazminat ödeyeceği günlerin yaşanacağını belirtirken, "Vize uygulayan devletler, vatandaşlarının ödediği vergiyi yanlış idare ve hatalı kararlar ile ceza olarak üçüncü kişilere, hatta yurt dışına ödemek zorunda kalacaklar. Avrupalı politikacılar hukuksuz tasarruflarda bulunan kişiler olarak tescillenecek" dedi.
 
12 Avrupa ülkesinin vize hakkı yok
 
Almanya ve Hollanda mahkemelerinin Türkiye lehine verdiği kararlar, Türkiye ile AB arasında 1973 yılında imzalanan Ankara Antlaşması ve ona bağlı olarak yapılan katma protokolün 41.maddesine dayandırılıyor. Bu maddede üç aylık girişlerde vize uygulanmayacağına ilişkin hükümler yer alıyor. Türkiye bu protokolü Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan ile tek tek imzaladı. Dolayısıyla bu 12 ülkenin Türk vatandaşlarına 3 ay ve daha kısa süreli girişlerde vize uygulama yetkisi bulunmuyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA