• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler ikna edilmeden açılım yapılamaz
15 Kasım 2009 Pazar 02:45

Türkler ikna edilmeden açılım yapılamaz

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Türk insanının gönlü alınıp ikna edilmeden açılım projesinin hayata geçirilemeyeceğini belirterek
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Türk insanının gönlü alınıp ikna edilmeden açılım projesinin hayata geçirilemeyeceğini belirterek, “Demokratik Açılım projesinin AK Parti’nin değil devletin projesi olduğunu söyledi. AK Parti’nin projeyi tek başına yapamayacağını CHP ve MHP’nin de bu konuda destek sağlaması gerektiğini belirten Sami Güçlü, “Süreçle ilgili herkesin kaygısı var ancak ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan bu sorunu hep birlikte aşmak zorundayız”dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, “Demokratik Açılım” projesini anlatmak üzere Uşak’a geldi. Sivil toplum kuruluşları ile Dülgeroğlu Otel’de bir araya gelen Milletvekili Güçlü, toplantıya katılanların açılım konusundaki görüşlerini dinledi. AK Parti Uşak Milletvekilleri Mustafa Çetin ile Nuri Uslu, AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazetecilerin katıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Sivil toplum örgütü temsilcileri ile gazetecilerin “Demokratik Açılım” projesi hakkındaki görüşlerini ve kaygılarını dinleyen Güçlü, bu görüşleri Ankara’ya taşıyacağını söyledi. AK Parti olarak 81 ilde 81 parti büyüğünün aynı anda bu tip toplantılar gerçekleştirdiğini ve her ilde bu konudaki hassasiyetleri Ankara’ya ileteceklerini söyleyen Sami Güçlü, “Demokratik Açılım” projesinin bir devlet projesi olduğunu ifade etti.

“HEPİMİZİN KAYGILARI VAR”
Türkiye’nin uzun yıllardan bu yana “Alevi ve Kürt sorunu gibi bazı sorunları tartışmaya dahi cesaret edemediğini kaydeden Sami Güçlü, “Bu konu ilk kez yaklaşık 4 aydır tartışılıyor. Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisi olan bu konu siyasi aynı zamanda toplum tarafından da çeşitli kaygılarla takip ediliyor. Biz bu konuyu ilk olarak Türk Ocakları gibi milliyetçi unsurlarla konuşmaya başladık. Daha sonra Konya, Sakarya ve Niğde gibi milliyetçi duyguları ön planda olan çabuk reaksiyon gösteren illerde anlattık. Arından sivil toplum örgütleri çeşitli üniversiteler, halk önderleri ve basınla konuştuk. Bu konuda hepinizin kaygıları olduğu gibi benimde kaygılarım var. Bu bir süreç ve kısa sürede tamamlanacak bir iş değil. Bu süreçte bazı usul ve uygulamalar hatalı olabilir. Ancak işin özü iyi niyete ve milli birliğe dayanıyor. 34 kişilik grubun Türkiye’ye gelişinde yaşananlar hepimizi rahatsız etti. Ortaya çıkan görüntüler hepimizi üzdü. Süreçte bu tip hatalara yer vermemeliyiz. Türkiye ilk defa yüz yıldır hiç yapamadığı bir işi yapıyor ve bu konuyu tartışıyor. Türkiye bölgesinde bir denge unsuru ve bir güç olmak istiyorsa bu tür iç meselelerini çözüme kavuşturmak zorunda”dedi.

“Demokratik Açılım” projesinin bir devlet projesi olduğunu ve ilk defa devletin bu konuda tek bir irada ortaya koyduğunu ifade eden Sami Güçlü şunları söyledi; “Açılım AK Parti’nin değil devletin projesidir. AK Parti’nin tek başına yapacağı bir iş değildir. Bu sürece muhalefet partileri CHP ve MHP’nin de ortak olmasını isterdik. Ancak bu iki parti sürece karşı çıkıyor. Özellikle CHP bu sürece katılmalıydı ama bir türlü bu işe girmedi ve çekingen davranıyor. Oysa CHP ve Sayın Deniz Baykal’ın yıllar önce bu konuda bizden daha ileri giden çıkışları vardı. AK Parti olarak biz hala ümidimizi koruyoruz. Bu iki partinin de sürece katkı sağlamasını istiyoruz ve bu desteğin şart olduğunu söylüyoruz. Ayrıca Türklerin gönlü alınmadan Türkler ikna edilmeden bu açılım yapılamaz, başarılamaz. Türk devleti ilk kez bir irade ortaya koyarak bu konudaki iradesini tekleştirdi. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, insanlar ve Türk milleti de bu değişime ayak uyduruyor. Hızla yaşanan bu değişimi yakalamak için bu bir fırsat. Terör örgütü PKK’nın tasfiye edilmesi için iç ve dış unsurlar şuan uygun hale geldi. Türkiye olarak bu fırsatı iyi değerlendirmek zorundayız. PKK ile bölge halkı arasındaki bağı çözmeden bu sorunu aşamayız. Dünyada en fazla kayıp veren terör örgütü PKK’dır. Terör yüzünden 40 bin insanımız öldü. Çatışmalarda 27 bin PKK’lı öldü 5 binden fazla güvenlik görevlimiz şehit oldu. Ölen teröristlerin sayısına bakıldığında terör örgütünün kendisine silahlı örgüt üyesi bulmakta zorlanmadığı ortaya çıkıyor. Şuanda terör örgütü PKK kamplarında yaklaşık 7 bin terörist olduğu belirtiliyor. Bu sorunun sadece silahlı mücadele ile aşılması kolay değil”
Toplantıya katılan Uşaklı sivil toplum örgütü temsilcileri ile gazeteciler ise sorunun çözülmesini istediklerini ancak süreçle ilgili kaygılarının olduğunu ifade etti. Bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ile bazı gazeteciler ise açılımın tek taraflı olmaması gerektiğini ifade ederken bazıları da sürecin hiçbir fayda getirmeyeceğini ve projenin başarıya ulaşmayacağını düşündüklerini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA