• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler hastalanınca nereye gidiyor?
27 Nisan 2010 Salı 08:45

Türkler hastalanınca nereye gidiyor?

Araştırmalar Türkiye'de iki kişiden birinin doktor yerine eczaneye gittiğini ve bunların yüzde 51'inin ağrı kesici ve öksürük ilacı aldığını ortaya çıkardı
Synovate Araştırma tarafından gerçekleştirilen 'Reçetesiz ilaç kullanımı' araştırması Türkiye'nin de içinde bulunduğu 16 ülkede toplam 12 bin 500 kişi ile gerçekleştirildi.

Avustralya, Belçika, Şili, Fransa, Hong Kong, Macaristan, Endonezya, Kore, Hollanda, Sırbistan, İspanya, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Amerika ve Türkiye'de yapılan araştırmada ilginç bulgular ortaya çıktı. Buna göre son altı ay içinde reçetesiz ilaç alanların oranı Türkiye'de yüzde 48.

Reçetesiz en fazla satın alınan ilaç ise yüzde 35 ile ağrı kesiciler. Kısacası başı ağrıyan doktora değil eczacıya gitti. En fazla ağrı kesici satın alan ülke ise yüzde 72 gibi çok yüksek bir oranla Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

İstanbul , Ankara ve İzmir'de yapılan araştırmada ayrıca 'öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları' ve 'Vitamin-Mineral destek ürünleri' ağrı kesicilerden sonra Türk halkı tarafından en çok satın alınan reçetesiz ürünler. Vitamin-Mineral destek ürünleri en fazla AB SES grubu tarafından yüzde 22'lik bir oranla satın alındı.

YÜZDE 57 AİLE TAVSİYESİ ALIYOR

İnternet ve diğer kanallardan satın alımın oldukça düşük olduğunun ortaya çıktığı araştırmada seyahat için evden ayrıldıklarında ağrı kesicileri yanlarında bulundurmanın önemli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 62. Bu oran erkeklerde yüzde 56 iken kadınlarda yüzde 68'e kadar çıkıyor. Türk halkının yüzde 57'sinin ilaç seçiminde ailesini dinlediğini veya tanınmış markaları tercih ettiği de dikkat çekiyor. Hastalardan yüzde 48'lik gibi bir oran da doktor tarafından reçetelenmemiş herhangi bir ilacı kullanmak istemezken, yüzde 39'u eczacının tavsiyesine güveniyor Türkiye'de gelişmiş üç şehirde yapılan araştırma 18-54 yaş arası kadın ve erkek olmak üzere toplam 515 kişi üzerinde yapıldı.

SEBZE VE MEYVE DÜZELTİYOR

Sağlığını düzeltmeye çabalayan kişilerin oranı Türkiye'de yüzde 82, yabancı ülkelerde ise oran yüzde 87. Türk halkının yüzde 58'i sağlık için sebze meyve tüketmeyi tercih ederken haftada en az üç kere egzersiz yapmak başvurulan diğer yöntem.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA