• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler gerçek kimliklerine dönüyor
13 Temmuz 2010 Salı 10:07

Türkler gerçek kimliklerine dönüyor

Harita kendi adına konuşuyor, coğrafya gerçeği açıklıyor. Türkiye bir Asya ülkesi. Avrupada küçük bir uzantısı olsa da, bu topraklar yayılmacılık yönündeki eski bir eğilimin işareti. Tarihin gerçekle
Türk Müslümanların, Endülüs Müslümanlarının yenilgisinden birkaç yıl önce İstanbul’u fethetmesi bir tesadüf değildi. Zira Batı orada zafer kazanıyor, burada yeniliyordu; Doğu da burada zafer kazanıyor, orada yeniliyordu. Avrupa, verdiği bütün ödünlere rağmen modern Türkiye’yi kabul etmedi. Atatürk’ün ülkesinin Batılılaşması için yaptığı her şeye rağmen, Türk toplumu ‘döndü’ ve Doğu’yla İslam’a doğru yürümeye başladı.

Hiç kuşkusuz Avrupa şaşkın. Zira Türkiye’yi reddetmeyi sürdürmesi bu ülkeyi güneye yaklaştıracak ve bölgenin lideri haline getirecek. Türkiye’nin AB üyeliğinin kabul edilmesiyse, Avrupa’nın ‘seçiciliğini’ bırakması, coğrafya ve tarihin gerçeklerinden ödün vermesi anlamına gelecek.
Avrupa başörtüsüyle ilgili bir çekişme sahne oluyor; yaşlı kıtanın sokaklarında başını örten kadınlar değersiz görülüyor. Oysa Türkiye’de cumhurbaşkanı ve başbakanın eşleri başlarını örtüyor. Özetle Doğu Doğu’dur, Batı Batı ve nadiren buluşurlar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA