• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler ajan gözetiminde öldürüldü
16 Kasım 2011 Çarşamba 09:09

Türkler ajan gözetiminde öldürüldü

Almanya'da 8 Türk ve bir Yunanlı'nın öldürüldüğü "dönerci cinayetleri" olayında, Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin bir muhbirinin 6 cinayet mahallinde olduğu ortaya çıktı

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild, anayasayı koruma dairelerinin muhbir olarak görevlendirdiği aşırı sağcıların, Nazi terör gruplarının kurulmasını sağladığını ve 2000 yılından beri Türklere yönelik işlenen cinayetlerin altısında Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin bir muhbirinin olay yerlerinin yakınında bulunduğunu iddia etti. Haberde, Nazi teröristlerin 6 Nisan 2006 tarihinde 21 yaşındaki Halit Yozgat'ı Kassel kentinde öldürdüğün olayda, Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin muhbir olarak görevlendirdiği kişinin de olay yerinde bulunmasına rağmen, cinayetten ancak 10 gün sonra polise ifade verdi. Bild'e göre, bu kişi işlenen 9 cinayetten altısında olay yerinin yakınlarındaydı. Bu kişinin muhbir olarak çalıştığının ortaya çıkmasından sonra cinayetlerin de sona erdiğine işaret edilen haberde, muhbirin evinde silah bulunmasına rağmen serbest bırakıldığı kaydedildi.

ROEWER BAŞI ÇEKİYOR

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesinin araştırmasına göre de muhbirin görevine son verildi. Bild gazetesinin haberinde ayrıca, Thüringen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin eski başkanı Helmut Roewer'in de, 1995'te aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD) eski Thüringen eyalet teşkilatı başkanı Thomas Dienel'i muhbir olarak çalıştırmaya başladıklarını ve Dienel'in 1997'ye kadar bu görevi için 40 bin mark (20 bin avro) aldığını anlattığı belirtildi. Bu tür paralarla kurulan "Thüringer Heimatschutz" adlı aşırı sağcı terör gruba, Türkleri öldürdükleri tahmin edilen ve intihar eden Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos'un ve polise teslim olan Beate Zschaepe'nin üye olduğu kaydedildi. Roewer'in verdiği bilgilere göre, muhbirlere sadece Thüringen eyaletinde 1994-2000 arasında yaklaşık 1.5 milyon avro ödendi. Alamnya şimdi NPD'nin kapatılmasını tartışıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA