• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeyi dünya yıldızı yapacak proje
12 Mayıs 2009 Salı 08:57

Türkiye'yi dünya yıldızı yapacak proje

Nabucco doğalgaz boru hattı ile ilgili Guardian'ın yaptığı özel haberde "Türk gaz anlaşması Rus boyunduruğunu kırdı" başlığı kullanıldı.
Prag Zirvesi'nde Nabucco konusunda Türkiye ile varılan mutabakat, Avrupa'da dikkat çekti. İngiliz The Guardian gazetesi, "çığır açıcı" olarak nitelediği anlaşmanın 25 haziran'da Ankara'da imzalanacağını belirterek, "Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki gaz mutabakatı, Rus sıkboğazını bozdu" yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs da, Türkiye'nin yüzde 15'lik talebinden vazgeçildiğini söylerken, "Maliyete dayalı bir geçiş konusunda mutabık kaldık. Sonuçlandırmaya yakınız" diye konuştu.

SIKBOĞAZ POLİTİKASI...

Prag zirvesini düzenleyen üst düzey bir Çek yetkilisi ise, müzakereleri "İstanbul'daki bir pazaryerinde yapılan pazarlığa" benzetti. İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye'nin, Prag Zirvesi'nde AB'nin Rus gazına olan bağımlığını azaltacak Nabucco boru hattına ilişkin ortak bildiriye imza atmasının projenin gerçekleşmesi açısından taşıdığı önemi geniş bir haberde değerlendirirdi. "Gaz mutabakatı, Rusya'nın sıkboğaz politikasını bozdu" yorumunu yapan gazete, "Üst düzey AB yetkililerine göre, bir yıllık tıkanıklıktan sonra Avrupa Birliği ve Türkiye, Hazar havzasında potansiyel bir enerji bolluğunun kilidini çözecek çığır açıcı bir gaz boru hattı anlaşmasına vardı" diye yazdı.

GÜL GÜVENCE VERDİ

The Guardian, Avrupa Komisyonu'nun Enerji'den Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs'ın "Yüzde 15'lik talepten vazgeçildi" sözlerini aktardı. Gazeteye konuşan Piebalgs, "Maliyete dayalı bir geçiş konusunda mutabık kaldık. Sonuçlandırmaya yakınız" diye konuştu. Gazete, bölgedeki bir AB Temsilcisi'nin anlaşmanın henüz sonuçlanmadığını belirterek, ihtiyatlı bir tutum takındığını ancak AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisine, anlaşmanın birkaç hafta içinde imzalanacağı güvencesini verdiğini anlattığını kaydetti.

TÜRK LİDERLE İLERLEME

İngiliz gazetesi, Türkiye'nin Nabucco anlaşmasının enerji başlığının açılmasına bağlayıp bağlamadığına ilişkin tartışmalarına ilişkin de, "Türk lideri, anlaşma ile Ankara'nın AB üyeliği için Brüksel ile sürdürdüğü müzakerelerde ilerleme arasında dolaylı bir bağ kurdu" diye yazdı.

Ankara çok sert bir pazarlık yaptı

Haberde, Türkiye'nin müzakerelerindeki tutumu değerlendirilirken de "Ankara çok sert bir pazarlık yaptı ve pompalanacak gazdan bir 'vergi' almakta ısrar etti ve gazın yüzde 15'inin indirimli fiyatlardan kendisine verilmesini talep etti. AB yetkilileri ve boruhattı döşeyecek altı şirketten oluşan konsorsiyum ise, bunun Nabucco'nun finansal açıdan uygulanabilir bir proje olmasını engelleyeceğini söylüyor" denildi. Haberde üst düzey bir AB yetkilisinin anlaşmanın önemine atfen sarfettiği "Türkler, bizim istediğimizi kabul etti. Herhangi bir koşul yok" sözlerine de dikkat çekildi. The Guardian, boru hattının yarısından fazlasının geçeceği Türkiye'nin, Avrupa'ya enerji sağlanmasında bekçi haline geleceğini yazdı.

NEDEN ÖNEMLİ?

Avrupa, yıllık doğalgaz ihtiyacının 3'te birini, yani yaklaşık 140 milyar metreküpünü Rusya'dan ithal ederek karşılıyor. Güney koridoru olarak anılan Nabucco ve 2 ayrı doğalgaz boru hattı projesi, 2020 yılında Rusya'yı by-pass ederek yılda 60 milyar metreküp doğalgaz pompalayacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA