• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeyi Bölgesinde Neler Bekliyor
05 Şubat 2012 Pazar 14:30

'Türkiyeyi Bölgesinde Neler Bekliyor'

Stratejik Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Yasin Aktay, MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferansına konuk oldu. Türkiyeyi Bölgesinde Neler Bekliyor başlıklı konferansta

MÜSİAD Konya Şubesi’nde güncel konuların ele alındığı Cuma Toplantılarına Prof. Dr. Yasin Aktay konuk oldu. Şube binasında gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti 22 ve 23 Dönem Konya Milletvekili Hasan Angı, KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Türkiye’nin son dönemde önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, “ Türkiye farklı ve önemli gündemleri olan bir ülke. Şu anki en önemli gündemimiz Yeni Anayasa ancak, bir bakıyorsunuz Uludere de patlak veren olay, bir tarafta komşularımızda yaşanan gelişmeler ve Suriye’de yaşanan olaylar her an gündemimizi değiştirebiliyor” dedi. Mevlid kandilinin tüm insanlığa sevgi, barış ve huzur, getirmesini dileyen Korkmaz “Mevlid Kandili. Hz. Peygamber'in bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama zamanıdır” dedi.

Başkan Aslan Korkmaz’ın açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Türkiye’nin önemli bir değişim sürecinden geçtiğini belirten Prof. Dr. Yasin Aktay, “ Bu süreç devlet anlayışında ciddi değişiklikler meydana gelmiştir. Bundan önce biz devleti kendimize uzak görüyorduk. Devletin entrikalarla iş çeviren kendi meşruiyetini yürüttüğü hezeyan bir anlayış vardı. Devlet adına kirli, pis işler yapanlar bunu devlete sığınarak yapıyorlardı, devlet ya da yargı hesap soramıyordu. Bunlara kimse hesap sormuyor, bunlar da kimseye hesap vermiyordu” şeklinde konuştu.

Türkiye Anayasasının 12 Eylül darbesi ile 5 paşanın dayattığı sözleşme ile hazırlandığını ifade eden Yasin Aktay, “ Bir anayasa var ancak hiçbir toplumsal sözleşmeye dayanmayan bir anayasa. Anayasanın içerisinde abuk subuk maddeler var. 12 Eylül’de 5 paşanın dayattığı bir sözleşme ile yapılmış” dedi

Yeni anayasanın devletin halkını bir kul olarak gören otorite anlaşışından farklı olması gerektiğini savunan Aktay, “Anayasa yapılırken halk arasında bir sözleşme niteliğinde olmalı. Devlet adına iş yapanların hesap verebilirliği olmalı. Vatandaşlık temeline dayanan devlet anlayışı olmalı. Anayasa da bir sözleşme gibi algılanmalı. Yeni anayasa herkesin hak ve hürriyetlerini talep ettiği bir anayasa olmalı” dedi.

Türkiye’nin dış politikası ve dünya gündemindeki olaylara da değinen Stratejik Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Yasin Aktay, “ Türkiye’nin bugüne kadarki dış politikası sürekli dışa bağımlıydı.  Kendi lehimize de olsa herhangi bir konuda kanaat bildirmemiz olmazdı. Ülkemiz işaret edilen noktada parmak kaldırıp indirmek dışında bir şey yapmazdı. Dış politikada etkin bir söyleme son 10 yıla kadar hiç giremedik.” ifadesini kullandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA