• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeyi bir lojistik üs gibi kullanıyorlar
21 Aralık 2011 Çarşamba 16:33

'Türkiye'yi bir lojistik üs gibi kullanıyorlar'

Avrupa İşletmeler Ağı Konya ofisi, Konyalı sanayicilerin yeni pazarlar bularak ihracatlarını artırmalarına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği eğitimlere devam ediyor.

Konya Sanayi Odası ev sahipliğinde faaliyetlerini sürdüren Avrupa İşletmeler Ağı Konya ofisi, Konyalı sanayicilerin yeni pazarlar bularak ihracatlarını artırmalarına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği eğitimlere devam ediyor. Brezilya, Arjantin, Meksika ve Şili gibi Latin Amerika ülkeleri hakkında düzenlenen seminerde İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları-I Daire Başkanlığı Uzmanı Esin Şen, bu ülkelerle ticaret yapmak isteyen sanayicilere altın tavsiyelerde bulundu:

“Latin Amerika’ya ABD üzerinden daha kolay ihracat yapabilirsiniz. Bu ülkelerde  fuarlara katıldığınızda mutlaka yerel dilleri bilen bir tercüman götürün. Bu ülkelerdeki insanlar İngilizce bilmiyor. Ayrıca mutlaka orada dağıtacak promosyon götürün. Bu da ilgiyi artıyor.”

Ekonomi Bakanlığı ile Konya Sanayi Odası iş birliğiyle gerçekleştirilen “Latin Amerika Ülke Masaları ve Otomotiv Yan Sanayine İlişkin Güncel Gelişmeler” semineri yapıldı. Seminerde iş adamlarına Brezilya, Arjantin, Meksika ve Şili olmak üzere Latin Amerika ülkeleri dış ticareti ve mevzuatı, ikili ticarette yaşanan gelişmeler, ilgili ülkelere ihracatın nasıl yapılacağı ve Latin Amerika ülkelerine ihracatımızda önemli artışlar gösteren otomotiv yan sanayine ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgiler verildi.

Türkiye’yi bir lojistik üs gibi kullanıyorlar
Konyalı sanayici ve işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği seminere konuşmacı olarak katılan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları-I Daire Başkanlığı Uzmanı Esin Şen, bu ülkelere ihracat yapmada en büyük sıkıntıların başında ulaşım ve lojistik geldiğini söyledi. Şen, Latin Amerika ülkelerinin Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapmak için Türkiye’yi bir lojistik üs olarak kullandıklarını ve bunun için Türkiye’ye ofisler açıklarını dile getirdi.

Konyalı firmalardan övgüyle bahseden Şen, “Konya firmaları bilgiyi araştırıyor, soruyor ve bizlerden yardım alıyorlar” dedi.

Latin Amerika ülkelerine ihracat yapmak için devletin sağlamış olduğu imkanların bir noktaya kadar faydalı olduğunu ama asıl önemli olanın ihracat yapacak işadamlarının bu ülkeyi mutlaka görmelerini ve bunun için iyi pazar araştırması yapmaları gerektiğini ifade eden Şen, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“ Bu ülkelerde iyi pazar araştırması yapınız. Bu ülkelerde üretilen bir ürün varsa ve siz aynı ürünü orada satmaya çalışırsanız, yerel üreticiler bunu engeller. Sizin ihracat yapmanızı zorlaştırırlar”

Ticaret potansiyeli var
Meksika ve Şili hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları-I Daire Başkanlığı Uzmanı İnci Selin Aydın ise, Meksika dünya ülkelerine göre yabancı sermaye girişinde 2’nci, Ekonomik Serbestlikte 48’inci, iş yapma kolaylığında birinci, rekabetçilikte ise 6’ncı sıra yer aldığını kaydetti.

Aydın, Meksika’nın liberal ve dünya ülkelerine açık olması, bürokratik engellerin fazla olmaması gibi nedenlerden dolayı ihracatın kolaylaştığını, bunun için firmaların standartlara uygun üretim yapmalarının yeterli olduğunu belirtti.

Türk firmalarının Meksika’yı mutlaka görmeleri ve iyi pazar araştırması yapmaları gerektiği tavsiyesinde bulunan Aydın, Türkiye ile Meksika arasında ticaretin fazla gelişmemesinin sebebini şu şekilde açıkladı:

“Meksika ile Türkiye arasında ticaretin fazla gelişmemesinin nedeni, Türkiye’nin Avrupa Birliği pazarına odaklanması, Meksika’nın da ABD pazarına odaklanmasıdır. İki ülke arasında ticaret potansiyeli var. Pazar araştırması yapılarak bu ülkeyle ikili ticaretimizi daha da artırabiliriz”

Program sonunda, katılımcıların sorularını cevaplayan İhracatı geliştirme uzmanları, Ekonomi Bakanlığı’nın sağlamış olduğu imkânlar ve Ekonomi Bakanlığı’nın web sayfasından nasıl yararlanılacağı hakkında da bilgi verdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA