• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye kurulan pusulara dikkat

10 Ekim 2007 18:07
Pazar günü yaşanan ve hepimizi derin bir öfke ve nefrete sürükleyen 13 askerimizin şehit edilmesi Türkiye’nin bundan sonra teröre yaklaşımını farklılaştıracaktır.

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu uzun bir toplantıdan sonra şu kararı aldı; “Bu çerçevede, terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir”

Çok yoğun ve sert tartışmaların yaşandığı 2007 yılının başı, öyle görünüyor ki sonunda da devam edecek.

Zira Türk halkı peş peşpeşe iki tane hain saldırının hesabını sorulmasını istiyor. Biliyorsunuz ilkinde 12 sivil vatandaşımız Şırnak’ın Beşağaç yakınlarında katledilmişti. Son olarak da pusuya düşülerek 13 askerimiz şehit oldu. Bunların acil hesabının sorulmasını istiyor haklı olarak Türk milleti.

Diğer taraftan stratejistler ve bazı düşünce adamları olaya çok daha temkinli yaklaşıyor. Onlara göre ise bu tümüyle Türkiye’nin Kuzey Irak’a çekilme operasyonu.

Şu görüşlerde sıcağı sıcağına Tamer Korkmaz’a ait; Türkiye’de bir takım temel değişiklikler oluyor son 1 – 1.5 yılda. Bu değişikliklerle birlikte Türkiye ABD’yi devreden çıkarıyor, Ankara olarak söylüyorum. Böyle bir eksen değişikliği yaşanırken ve Türkiye yepyeni bir yol alırken Türkiye teröre ve Güneydoğu’daki hadiseye karşı olsun diğer konularda olsun temel değişikliklerle ilgili olarak önemli adımlar atarken burada tekrar provakatif terör eylemleriyle birlikte bu sürecin önü kesilmek isteniyor.

Korkmaz siyasi gelişmelere atıf yaptığı kanaatinde çok dikkat edilmesi gereken uyarılarda bulunuyor, “Türkiye çok önemli bir çizgiye girdi. İşte resmin tamda bu bölümünde eski alışkanlıklar, eski gayri nizami harp taktikleri NATO kalıntılarının imza attığı bu yöntemlerle birlikte provokatif eylemler bu sürecin önünü kesmek istiyor. Büyük adımlar diyoruz bakın, sivil anayasa çalışmaları büyük adımlardır ve bunun devamı da gelecektir. İşte böyle zamanlarda böyle provokatif eylemlerde PKK kullanılarak eski NATO kalıntılarının Türkiye içerisinde tekrar kafasını kaldırmaya çalıştığını görüyoruz ama bu gidişattan kesinlikle geri dönüş yok.”

Türkiye’nin çok hassas geçireceği günler yakın gibi görünüyor. İşte burada ülke bütünlüğünü, her türlü siyasi kavganın önünde tutmak gerekecek.

Diğer taraftan ateş düştüğü yeri yaktı bile. Konya iki evladını şehit verdi, bu hain pusuda. Acı haberin ulaştığı Kulu’nun Canımana köyü ve Kadınlhanı’nın Örnek köyünde halk yasa boğuldu.

Dün her iki köyde de gözyaşları sel oldu. 13 askerden birisi olan Piyade Onbaşı Mehmet Yıldırım'ın cenazesi Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Örnek köyde toprağa verildi. Şehit Mehmet Yıldırım’ın babası ise önceki gün annesi Emine Yıldırım'ı, bugün de oğlunu son yolculuğuna uğurlamaya dayanamayarak baygınlık geçirdi. Acının böylesini Allah kimseye yaşatmasın.

Konya’nın diğer şehidi Murat Uçar'ın cenazesi, Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Canımana köyünde toprağa verildi. Manzara orada da farklı değildi. Tek fark, Murat Uçar'ın 40 gün önce evlendiği Ayşe Uçar’ın durumuydu.
Türkiye bu işi çözecek büyüklükte bir ülke olduğunu biliyoruz. Neye mal olursa olsun, ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı ve vatan evlatları artık bu yüzden gözyaşı dökmemeli

Mevlana Diyor ki: Gönlünü yıkayıp arıtmamışsan habire abdest alıp durmaktan fayda bekleme.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA