• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeye algı operasyonu yapılıyor
02 Mayıs 2014 Cuma 16:04

Türkiye'ye algı operasyonu yapılıyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Freedom House'un Türkiye değerlendirmesine ilişkin, "Türkiye'ye dönük bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin buna ortak tepki vermesi gerek" dedi.
Türkiye'ye dönük algı operasyonu yapılıyor
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Freedom House'un Türkiye'yi "kısmen özgür ülkeler" kategorisinden "özgür olmayan ülkeler kategorisine" yerleştirmesine ilişkin, "Türkiye'ye dönük bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin buna karşı ortak tepki vermesi gerek. Freedom House'ın Türkiye'yi yerleştirdiği kategori hem gerçek bilgilere dayanmıyor hem de Türkiye'deki basın özgürlüğü ortamıyla da örtüşmeyen bir algı operasyonuna işaret ediyor" dedi.
 
Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Umman ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıldan bu yana sürdüğünü ve o zamandan bu yana hiçbir zaman sıkıntı yaşanmadığını vurguladı. Görüşmelerinde şu anda da aynı perspektife sahip olduklarını gördüklerini dile getiren Davutoğlu, Alavi’nin Ortadoğu’da da herkesin takdir ettiği, etkin diplomasi yürüten ve sorunlara çok pozitif katkı yapan bir mevkidaşı olduğuna dikkati çekti. Son yıllarda ikili ilişkilerde hızla artan bir gelişme grafiği olduğunu, iki ülke arasında 500 milyon doları aşan dış ticareti 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Davutoğlu, savunma sanayi ve kültürel alanlarda ilişkileri geliştirmeye, siyasal ve ekonomik anlamda daha yoğun karşılıklı ilişkilerin olmasına yönelik bir siyasi iradeleri olduğunu belirtti. Alavi’nin ziyaretinin bu siyasi iradenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
“Türkiye, körfez bölgesine özel bir önem atfediyor. Bu çerçevede Umman her zaman Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi ilişkilerini geliştirme yönünde yanımızda oldu. Bu toplantılarda Yusuf Alavi hep Türkiye’nin görüşlerini yakın buldu. Bölgemizde büyük gelişme, dönüşümler ve özellikle son 4 yılda yaşanan büyük değişimi daha sık istişare etme ihtiyacı hissediyoruz. Bölgede istikrar, barışçıl yöntemlerin kullanılması, arabuluculuk çalışmalarının geliştirilmesi yönünde ve birçok konuda benzer yaklaşımlarımız var. Nitekim Umman diplomasisi çok soğukkanlı olmakla birlikte son derece etkin bir diplomasidir.”
 
"Türkiye'nin tarihi rolünü değerli buluyoruz"
 
Alavi de iki ülke arasında tarihi bağlar ve ilişkiler olduğunu, tarihin farklı dönemlerinde sürekli yanyana ve omuz omuza çalıştıklarını belirtti. Umman ile Osmanlı İmparatorluğu arasında tarihte batıya karşı ciddi bir dayanışma olduğunu dile getiren Alavi, Osmanlı arşivlerine bakıldığında bu gerçekleri görmenin mümkün olacağını ifade etti. Yeni dünya düzeninde birçok problemin olduğu bir dönemden geçmeleri nedeniyle ikili istişarelerinde özellikle son 4 yılda yaşananlardan beraberce nasıl ders çıkarılabileceği yönünde bir irade çıktığını söyleyen Alavi, "Kuşku yoktur ki Umman’da, Körfez İşbirliği Konseyi’nde Türkiye’nin tarihi rolünü, hükümet, halk ve ümmet olarak çok değerli buluyoruz. Türkiye'nin özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı içinde ve uluslararası arenada çok aktif bir rolü var. Türkiye’nin İslam ve Arap ülkelerine verdiği destek çok açık bir şekilde görülüyor ve bu Türkiye'nin gelişmişliğini ve ekonomik olarak çok güçlü olduğunu gösterir" değerlendirmesinde bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA