• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin yükünü Konya çekiyor
25 Mayıs 2009 Pazartesi 10:17

'Türkiye'nin yükünü Konya çekiyor'

Tarımda Türkiyenin merkezi konumunda olan Konya, ağır vasıta yedek parça üretiminde de Türkiyenin merkez şehri olarak dikkat çekiyor.
Tarımda Türkiye’nin merkezi konumunda olan Konya, ağır vasıta yedek parça üretiminde de Türkiye’nin merkez şehri olarak dikkat çekiyor. Konya’da uluslar arası standartlarda kamyon ve treyler dingili, damper silindiri, teleskopik lift ve kamyonlarda kullanılan dingil kaldırma aleti üretimi yapan Seçkinsan Dingil Sanayi ortaklarından Fahri Beserek, dingil sanayisinde Konya’nın merkez olduğunu söyledi.  
 
Beserek, “Dingil ve damper silindiri üretiminde Konya bir numaradır. Türkiye’de treyler imalatı yapan bütün şirketler dingil ve damper silindiri ihtiyaçlarını Konya’dan temin etmektedir. Bu konuda Konya sanayisi her geçen yıl kendini uluslar arası standartlara göre daha hızlı geliştirmiş ve Türkiye’de lider olmuştur. Özellikle yük taşımacılığında büyük öneme sahip olan dingil ve damper sektöründe Konya, adeta Türkiye’nin yükünü çekmektedir. Avrupa, ithalatının çoğunu kara yoluyla ve Türkiye üzerinden yapmakta, bu durumda sektörümüzün gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Konya’da sektör temsilcileri olarak ihracat ağımızı sürekli geliştirerek, yeni pazarlara açılıyoruz. Seçkinsan olarak sektörde üçüncü büyük firmayız. Naim markası altında treyler dingili, Seçkin markası altında kamyon dingili, Sefa markası altında da teleskopik damper liftleri üretimi yapmaktayız” dedi.  
 
1982 yılında küçük bir atölye ile ticaret hayatına başladıklarını belirten Fahri Beserek, bu gün ise 7 bin metre kare kapalı alana sahip üretim tesisi ile dünyanın birçok ülkesine ürün ihraç ettiklerini ifade etti. 
 
Seçkinsan olarak sektörlerinde gelişen teknolojiyi yakından takip ettiklerini ve kurumsal yapıya çok önem verdiklerinin altını çizen Beserek, “Dingil üretimi ülkeden ülkeye değişmektedir. Çünkü her ülke yük araçlarına, belli bir yük kotası uygulamaktadır. Bu yüzdende birçok firma aracın yükünü hafifletecek ürünler dizayn etmektedir. Böylece araç kendi ağırlığı azaldıkça, daha çok yük almaya başlayacaktır. Eskiden dingil aksamları çok ağırdı, şimdi ise gelişen teknolojiyle beraber hafifliyor.  Standartlar yükseldikçe insan sağlığına ve yol sağlığına daha uygun dingil üretimi yapılmaktadır. Çünkü kalitesiz dingil üretimi büyük kazalara yol açabilir. Bizim şirket olarak kalite konusunda kendimize güvenimiz tamdır. Ürünlerimiz her ülkenin şartlarına uygun ürünlerdir. AB’nin çıkardığı son yasalara göre de ürünlerimizi üretmekteyiz. Firmamızı daha ileriye götürmek adına da ar-ge çalışmalarına önem vermekteyiz. Teknik ekibimizle beraber, kurumsal bir yapı oluşturmak adına da hızlı bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu. 
 
Yurt dışından ciddi bir dingil talebinin olduğuna dikkat çeken Fahri Beserek, özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerine önemli oranda ürün ihraç ettiklerini kaydetti.  
 
Krizin ilk başladığı aylarda firma olarak çok tedirgin hareket ettiklerini ve kriz nedeniyle de tahsilâtları zamanında yapamadıklarını, alacaklarına karşılık verilen çeklerin çoğunun ise karşılıksız çıktığını dile getiren Beserek, yurt dışından gelen talep ile bu sıkıntıları atlattıklarını belirtti. 
 
Beserek, “Kriz nedeniyle ulusal pazarda oluşan talep daralması ve tahsilâtlarda yaşanan zorluklar nedeniyle uluslar arası pazarlara daha çok önem vermeye başladık. Ekibimizle yaptığımız toplantılar sonucu, yurt dışı pazarımızı genişletme kararı aldık ve özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ağırlık verdik. Katıldığımız fuarlar ile ürünlerimizi ve kalitemizi tanıttık. Ürünlerimiz yurt dışında büyük ilgi gördü. Bu bölgelerdeki ülkelere şimdi önemli ölçüde ihracat yapıyoruz. Artık şirket olarak krizlere karşı bütün tedbirlerimiz hazır. Hem ürünlerimizle hem de kurumsal yapımızla Seçkinsan olarak Avrupa standartlarını yakaladık” şeklinde konuştu. 
 
Ayrıca Fahri Beserek, ihracatlarda uygulanan vergi oranlarının düşürülerek, kriz yüzünden zor durumda olan firmalara devletin yardım etmesi gerektiğini söyledi. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA