• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin yasta olduğunu bilmeliyiz
12 Mart 2014 Çarşamba 15:14

Türkiye'nin yasta olduğunu bilmeliyiz

Başbakan Yardımcısı Arınç, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin, "Türkiye'nin yasta olduğunu bilmeliyiz. Bugün Bilecik'teki seçim kampanyasında müzik yayını yapılmamasını rica edeceğim" dedi.
 
 
Bilecik'teki seçim çalışmalarına katılmak üzere Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve diğer ilgililer karşıladı. Arınç, daha sona Eskişehir Garı Vip Salonu'na geçti.
 
Başbakan Yardımcısı Arınç, Kültür Başkenti Eskişehir'de yaklaşık 1 yıldır süren çalışmaları ilgiyle takip ettiğini söyledi.
 
Bu yıl nevruzda bir görev değişiminin olacağını belirten Arınç, şöyle devam etti:
 
"Bunun da büyük bir törenle yapılacağını duydum. Sayın Vali'mize ve Eskişehir'e hayırlı olmasını diliyorum. Tabi nevruz yeni yıl, baharın gelmesi, sevinçli bir olay. Söz konusu edildiği için söylüyorum. Bu ay içinde Türkiye'de umuyorum ki büyük bir sevinçle, sevgiyle, heyecanla kutlanacak. Ama bugün maalesef tam tersi acı bir olayla karşı karşıyayız. Bu konuda üzüntülerimi ifade etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi neredeyse 269-270 gün hastanede yaşam savaşı verdikten sonra genç bir evladımız yavrumuz, 15 yaşına hastanede basan Berkin Elvan'ın ölümünü duyduk. Bu çok acı bir olay, dünden bugüne bütün Türkiye gerçekten yasta. Genç bir yavrumuzun hayatını bir sokak olayında kaybetmesi, fevkalade üzüntü verici. Bugün cenazesinin kaldırılacağını biliyoruz. Ben Berkin Elvan yavrumuza Allah'tan rahmet diliyorum.
 
Hayatının baharında, henüz delikanlılık çağında ve Anadolu tabiriyle, 'bıyıkları bile terlememişken', bir fidanın düşüp ölüvermesi gerçekten üzüntü verici. Ona Allah'tan rahmet dilerken annesi, babası, kardeşleri, onlara da sabır diliyorum. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Onlara bol sabır diliyorum. Kendilerine ve hayatta olan evlatlarına uzun ömür diliyorum ve bütün Türkiye'ye, bütün annelere, babalara, bütün gençlere başsağlığı ve sabır diliyorum. Gerçekten üzüntümüz çok büyüktür. Haziran'da Türkiye'de, İstanbul'da yaşanan olaylar ve onun uzantısı bazı illerimizde meydana gelen hadiseler sırasında hayatını kaybeden pek çok gencimiz de oldu. İstanbul'da, Eskişehir'de, Hatay'da oldu, başka illerimizde oldu. Bir polisimiz de hayatını kaybetmişti. Bu vesileyle onları da acıyla, üzüntüyle hatırlıyorum ve hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı tekrar sağ olsun."
 
"Hiçbir insanım ölmemeli"
 
Arınç, üzüntü verici olaylardan birinin de Eskişehir'de yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Ali İsmail Korkmaz gencimizin de üniversite hayatındayken karşılaştığı ölüm hepimizi derin üzüntüye sevk etmişti. Bununla ilgili adli soruşturmanın yargılama safhasında olduğunu ve Kayseri'de cereyan ettiğini de takip ediyorum. Bu olay vesilesiyle tabi üzüntümüzü ifade etmeliyiz. Gerçekten Türkiye'nin yasta olduğunu bilmeliyiz. Bugün bazı siyasi partilerin seçim çalışmalarında müzik kullanmayacaklarını gazetelerden okudum. Buna da çok sevindim, çok teşekkür ediyorum. Ben de bugün Bilecik'teki seçim kampanyası boyunca müzikli yayın yapılmamasını arkadaşlarımdan rica edeceğim. En azından bu acıya ortak olduğumuzu, acıyı yüreğimizde hissettiğimizi göstermemiz bakımından. Bu olay bize şunu hatırlatıyor. Hiçbir insanımız ölmemeli. Siyasi olaylar, sokak olayları, yaşananlar ölüme yol açmamalı. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Bu olaylarda eğer adli ve idari soruşturmalar yapılıyorsa, bunlarda süratle neticelenmeli, olayın failleri, nasıl cereyan ettiği, kimlerin sebebiyet verdiği, bütün yönleriyle araştırılmalı ve kamuoyuna açıkça hesap verebilmeli. Burada şüphesiz çok genç bir evladımızın vefatı acıyı biraz daha katmerlemiş, acıyı biraz daha fazla arttırmıştır."
 
Büyük üzüntü yaşanıyor
 
Arınç, acıların paylaşıldıkça küçüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:
 
"Ben sayın Başbakanımızın da bütün hükümet üyelerimizin de açıklama yapanlar, yapmayanlar hepsinin de büyük üzüntü yaşadığına inanıyorum. Şu benim açımdan belki biraz daha teselli edici. Gezi olayları başladığında ben Başbakanvekiliydim. Olayların nereye sıçrayabileceğini, ne kadar büyüyebileceğini, bunlardan kimlerin yararlanmak isteyebileceğini az çok düşünmüştüm. Dolayısıyla tansiyonu düşürebilecek, gerginlikleri azaltacak çalışmalar yapılması gerektiğine inandım. O zamanki görüşmelerimiz, paydaşları bir araya getirmemiz ve masum bir olayken başlayan bu hadisenin sokak gösterileriyle ve yasa dışı örgütlerin kışkırtmasıyla nasıl bir hal alabileceğini gördüğümüz için bunlara dikkati çekmek istemiştim. Sonunda yaşanan olaylar, bugün belki 7 civarında hatırlayabildiğim kadarıyla vefat olayını önümüze getirdi. Küçük bir kıvılcımın ne kadar büyüyüp yangın haline geleceğini ve hiç istenmeyen olaylara yol açabileceğini, devlet adamları görmeli, güvenlik güçleri görmeli ama halkımız da görmeli".
 
"Bu olaylar bu acılar kesinlikle yaşanmamalı"
 
"Ukrayna'da başlayan olayların nasıl bir sonuç verdiğini ve vermek üzere olduğunu hepimiz ibretle görüyoruz" diyen Arınç, şöyle devam etti:
 
"(Ukrayna) Ülke parçalanmak üzere. Halbuki o olayları başlatanlar Kiev'de başka amaçlarla yola çıkmışlardı. Şimdi başka sonuçlar meydana geliyor. Toplumsal gösteriler de böyledir. Eğer yasa dışı örgütler işin içerisine karışırsa, yani yakmayı, yıkmayı, öldürmeyi, parçalamayı, kamu malına zarar vermeyi amaçlayanlar işin içerisine karışırsa ve toplumdan onları ayırt edemezsek o zaman böyle ülkeyi yasa boğan olayların da yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bu tertemiz, bu cennet vatanımızda güzellikler içerisinde ve huzur içerisinde yaşamalıyız. Hükümet, ülkeyi yöneten hükümet her zamanki gibi duyarlı olmalı, görevinin başında olmalı ki öyledir. Bundan hiç şüphemiz yok. Bu olaylar bu acılar kesinlikle yaşanmamalı. Ben ailenin tabi bu kadar acı karşısında mutlaka duyarlı olacağını düşünüyorum ama babası Sami Elvan'ın söyledikleri kulağımızdan hiç gitmemeli. O büyük acısını, ülkemizde bu tür olaylar bir daha yaşanmasın diye hepimize ders veriyor. Dolayısıyla bu dersi hepimiz almalıyız. Ben bugün cenazesi kaldırılacak olan bu yavrumuzun herkes kendi çocuğuna bakarak, herkes kendi kardeşine bakarak, bu acıların bir kez daha yaşanmaması için ne kadar duyarlı olmamız gerektiğini bir kez daha düşünmesini temenni ediyorum."
 
Arınç'tan provokasyon uyarısı
 
Arınç, Bozüyük'te partisinin ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada da Berkin Elvan'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Elbette millet olarak üzüntümüzü ifade edeceğiz. Korkumuz şudur ki, bu masum insanın üzerinden günlük siyaset üretmeye kalkanlar, çatışma meydana getirmek isteyenler, provokasyonlar yaparak, bu çatışmaları büyütmek isteyenler olabilir. Onlara fırsat verilmemesi gerekir. Milletçe, el birliğiyle bu üzüntümüzü paylaşmamızda fayda var. O yüzden bazı partiler karar almışlar, bugün belki de yarın müzik çalmamak suretiyle bu acıya iştirak edeceklerini söylemişler, ben de şahsen bugünkü toplantılarımızda asgari düzeyde belki bunun yapılması gerektiğini söylemiş oldum. Sizde buna riayet ediyorsunuz, ona da ayrıca teşekkür ederim." şeklinde konuştu.
 
Muhalefetin Meclis'i olağanüstü toplama talebi
 
Arınç, bir gazetecinin "Muhalefetin meclisi olağanüstü toplaması konusunda isteği var, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?" sorusu üzerine de şunları söyledi:
 
"Resmen talep ettiler mi bilmiyorum ama CHP'nin bir açıklaması oldu. Meclis Başkanlığı'na dilekçe verilmiş bildiğim kadarıyla. Bu bir anayasal haktır. Meclis iç tüzüğü de bunu rahatlıkla karşılayabiliyor. Söyleyeceğim şey şudur. Ben 20 yıldır parlamentodayım her dönemi gördüm. Eğer 184 kişiyle Meclis'in açılması mümkün olabilirse önce şuradan başlayayım. Meclis olağanüstü toplantıya çağrılabilir. Ara verme veya tatil süreci içinde. Meclis Başkanı galiba 7 gün içinde bu talebi karşılamak durumundadır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA