• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin renklerini yansıtan bir kabinemiz var
30 Ağustos 2015 Pazar 17:22

'Türkiye'nin renklerini yansıtan bir kabinemiz var'

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, HDP'lilerin de MHP'lilerin de olduğu bir kabinenin kurulduğunu belirterek, "Türkiye'nin bütün renklerini yansıtan bir kabinemiz var" dedi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Diyarbakır İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasına, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak başladı.

Yılmaz, hukukla hareket eden bir devlet olarak bütün çeşitlilikleri kucaklayan geniş bir vatandaşlık anlayışıyla hareket ettiklerini kaydetti.

"Alevi vatandaşlarımızın bir sorunu varsa 'bu bizim sorunumuzdur' diyoruz ve bunu çözmenin yollarını arıyoruz, Kürt vatandaşımızın bir sorunu varsa 'bunu biz nasıl çözeriz?' diye kafa yoruyoruz" diyen Yılmaz, demokratikleşme sürecinin kesintisiz şekilde devam edeceğini işaret etti.

"Demokratikleşme yolundan hiçbir zaman dönmeyeceğiz"

Yılmaz, devlet olarak halka eziyeti yapanlara karşı her türlü önlemi aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini belirterek, halkın güvenliğini sağlamanın devletin birinci görevi olduğunu işaret etti.

Hiçbir partiyi düşman olarak görmediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Siyasi rekabete varız. Özgürlüklere sonuna kadar varız ama şiddeti, silahı kabul edemeyiz. Bir insanın özgürlüğüne saldırmak en büyük saldırıdır. Bir insanın iradesine baskı yapmak aslında o insana yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir. İrade gasbı ve hırsızlığıdır. Demokratikleşme yolundan hiçbir zaman dönmeyeceğiz. Daha fazla özgürlük daha fazla demokrasi ama bir taraftan da kamu düzenini de sonuna kadar sağlamak. Bu ikisini bir arada, el birliğiyle götüreceğiz."

Yılmaz, terör örgütünün saldırıları nedeniyle iş yerini taşımak isteyenlerin bulunduğuna işaret ederek, "Silvan Barajı başta olmak üzere yüz binlerce insana iş sağlayacak yatırımlara saldıracaksınız, diğer taraftan döneceksiniz diyeceksiniz ki 'Bu devlet bölgeye ayrımcılık yapıyor, hizmet etmiyor'. Böyle bir anlayış samimi bir anlayış değil" şeklinde konuştu.

"İlk defa başörtülü bir bakanımız oldu"

Oluşturulan hükümet içerisinde başörtülü bakanın bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"İlk defa başörtülü bir bakanımız oldu, 'AK Parti ne yaptı?' diyorlar. İlk defa Türkiye Cumhuriyeti'nde başörtülü bir bakanımız var. Bu yetmez mi Allah aşkına? Bırakın o fiziki yatırımları ve hizmetleri, AK Parti insanımızın inancını özgürce yaşamasının önünü açtı. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdan, vesile olanlardan Allah razı olsun. Bu toplum normalleşiyor, ne güzel. Başörtülü de başı açık da bizim kardeşimiz. Hepsi bizim onurlu, eşit vatandaşlarımız. Bunlar niye siyaset yapmasınlar niye bakan olmasınlar? AK Parti bununla yeni bir adım atmış oldu. HDP'lilerin de MHP'lilerin de olduğu bir kabinemiz var. Türkiye'nin bütün renklerini yansıtan bir kabinemiz var. Bu da AK Parti'nin getirdiği noktayı gösteriyor. Eski kutuplaşmaların, çatışmaların anlamını yitirdiğini gösteriyor. Yeni Türkiye'nin doğuşunu gösteriyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA