• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Türkiye’nin pozisyonu belli”
18 Eylül 2015 Cuma 12:02

“Türkiye’nin pozisyonu belli”

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Esed’in ülkenin yeniden istikrara kavuşmasında rol oynayamayacağı ve Esed’le ilgili Türkiye’nin pozisyonunun belli olduğunu söyledi.

Rusya’nın Soçi kentinde dün mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Feridun Sinirlioğlu, ziyaretin ardından Bakanlıktaki makamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’nin uluslararası toplumun öncelikli konularından biri olmasının yanı sıra 911 kilometrelik sınırı paylaşması nedeniyle Türkiye açısından da önemli bir konu olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, “Suriye’nin içinde bulunduğu kaos, son 4-5 yıldır Türkiye’nin ulusal güvenliği için doğrudan doğruya bir tehdit teşkil ediyor” diye konuştu.


Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, şöyle devam etti:

“Rusya’nın olayın ve şu andaki kaos ortamının sebepleri konusunda farklı değerlendirmeleri var. Fakat Suriye’nin bu durumda kalmasının hepimiz için kaygı verici bir durum olduğu konusunda da mutabıkız. Suriye’deki kaos ortamının yarattığı güvenlik sorunu, terör örgütlerinin bu ortamdan yararlanarak güç kazanması hepimiz için bir tehdittir. Esed’in Suriye’de istikrarı yeniden sağlamak kabiliyetinin olmadığı da ortada"

“Türkiye’nin pozisyonu belli”

Esed’le ilgili Türkiye’nin pozisyonunun belli olduğunu, Rusya’nın ise bu konuda farklı bir görüş sergilediğini yineleyen Sinirlioğlu, Suriye halkının içinde bulunduğu çaresizliği aşmak için istediği siyasi çözümün herkesin gündeminde ön sırada yer tutması gerektiğine değindi.

Son günlerde yaşanan sığınmacı krizlerine bakıldığında bunun ne kadar acil bir ihtiyaç olduğunun daha iyi anlaşılacağını anlatan Feridun Sinirlioğlu, şunları söyledi:

“İnsanlar o denli çaresiz ki tehlikenin büyüklüğünü bilmelerine rağmen çoluk çocuklarıyla birlikte kendilerini riske atıp hayata tutunmak istiyorlar, bir çıkış yolu bulmak istiyorlar ve çaresizlik içindeler. Dünyanın bu insanların çaresizliğine daha fazla sessiz kalmasının insan onuruyla, insan vicdanıyla bağdaşır bir tarafı yoktur. Türkiye bu konuda asli insani değerler temelinde Suriye halkına kalbini ve kapısını açmıştır. Biz bunu kimseye yaranmak için ya da kimseyi memnun etmek için yapmadık. Biz bunu insanlık için yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Benzer sorunla karşı karşıya kalan diğer ülkelerin tutumlarını gördükçe de açıkçası insanlık adına üzülüyoruz.”


"Sorun sadece DAEŞ'ten ibaret değil"

Uluslararası koalisyon ile ilgili Rusya’nın değerlendirmelerine katılmanın mümkün olmadığını belirten Sinirlioğlu, ortada bir sorun olduğunu ve bu soruna çözüm arandığını ancak Suriye'deki sorunun sadece DAEŞ'ten ibaret olmadığını ve onun kadar önemli ve öncelikli bir konunun da Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü koruyarak istikrara kavuşması olduğunu kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA