• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin özür talebine İsrailden ret cevabı
16 Aralık 2010 Perşembe 10:10

Türkiye'nin 'özür' talebine İsrail'den 'ret' cevabı

Danon, 'İsrail askerlerinin mutedil davrandıklarını ve sadece 9 kişiyi öldürdüklerini, İsrail'in teröristleri serbest bıraktığı' ifadelerini kullandı.
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, MaviMarmara gemisinde öldürülen 9 Türkle ilgiliolarak, İsrail hükümetinin Türkiye’den özür dileme gibi bir niyetinin bulunmadığını söyledi.

ÖZÜR DİLENMESİNİ DÜŞÜNENLER DELİRMİŞ OLMALI

İsrail parlamentosu (Knesset), bugün Likud milletvekillerinden Dani Danon’un, İsrail’in Türkiye’den özür dileyeceği ve tazminat ödeyeceği haberlerinin mecliste görüşülmesini isteyen önergesini ele aldı.

Dani Danon, çok az sayıda milletvekilinin bulunduğu gözlenen genel kurulda yaptığı konuşmada, "İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini düşünen biri varsa delirmiş olması gerektiğini" öne sürdü.


İSRAİL TERÖRİSTLERİ SERBEST BIRAKTI

Konuşması sırasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığını söylediği bir mektubu da okuyan Danon, "İsrail askerlerinin mutedil davrandıklarını vesadece 9 kişiyi öldürdüklerini, İsrail'in teröristleri serbest bıraktığı" ifadelerini kullandı. Danon, "Türkiye'den özür dilemeyi düşünmenin bile yanlış olduğunu ve 1 İsrail Şekeli tutarında bir tazminatın bile ödenmemesi gerektiğini" savundu.

Aşırı sağdaki Ulusal Birlik partisi milletvekillerinden Arye Eldad ise tazminat ödemenin tehlikeli bir emsal teşkil edeceğini öne sürerek, bunun aynı zamanda operasyona katılan komandoların "yüzüne tokat atmak anlamına geleceğini" ifade etti. İsrail’in gururunu parayla satmamak gerektiğini söyleyen Eldad, "Geçmişten bugüne İsrail;e el kaldıran pek çok terörist öldürüldü, onların aileleri şimdi tazminat isteseydi herhalde bunu reddederdik" ifadelerini kullandı.


ÖZÜR DİLEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNENLER DE VAR

Hadaş partisi milletvekillerinden Dov Hanin ile Talib El-Sana ise Türkiye’den özür dilenmesi gereğini vurguladılar.

Hanin, hükümetin önce silahlı teröristlerden bahsedip ardından tazminat ödemeyi düşünmesine kamuoyunun mutlaka şaşırdığını belirterek, bunun olayın bir başka yüzü daha bulunduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Hanin, "İsrail;in insani amaç için gelen aktivistlerden özür dileyeceğini ümit ettiğini" dile getirdi.


AYALON: ÖZÜR DİLENMESİ GİBİ BİR NİYET YOK

Hükümet adınacevap veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ise kamuoyunun basın-yayın organlarından beslendiğini belirterek, medyadaki bu tür haberlerden sorumlu olmadığını kaydetti. Ayalon, "Türk hükümetinden özür dilenmesi gibi bir niyetin olmadığını açıkça ifade ediyorum" dedi.

Ayalon’dan sonra konuşan Knesset’in Arap milletvekillerinden Ra’am Taal üyesi Talib El-Sanaa ise İsrail;in sonuçta hem özür dileme ve hem de tazminatödeme durumunda kalacağını vurguladı. El Sanaa, İsrail’in denizin ortasında saldırı düzenlediği için bunu yapmak zorunda olduğunu ifade etti.

ÖNERGE REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, milletvekilleri, 4’e karşı 10 oyla, önergenin gündeme alınmasını reddetti.

 

 
 
 
Timeturk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA