• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin kararlı tutumu değişmez
22 Ocak 2015 Perşembe 16:26

Türkiye'nin kararlı tutumu değişmez

Başbakan Davutoğlu, Somali'deki saldırıya dair "Sayın Cumhurbaşkanımız bölgeye gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin riskli durumlarda kararlı tutumu değişmez" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Seehof Hotel'de düzenlediği basın toplantısında, Somali'deki saldırıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu ülkedeki Türkiye Büyükelçisi ile görüşme yaptığını, Somali'nin güvenlik bakımından yüksek riske sahip bir ülke olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sadece Cumhurbaşkanı'nın ziyareti dolayısıyla değil, birkaç gün önce de yine bir terör saldırısında Somali güvenlik güçlerinden vefat edenler oldu. Bu saldırıda da üç Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum. Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetimizin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabii doğrudan bizim heyeti hedef alıp almadığı konusunda inceleme devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor. Biz 2012'de Sayın Cumhurbaşkanımız başbakanken, ben dışişleri bakanı iken de Somali'ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik ama gitmekten vazgeçmedik. Şu ana kadar da gördüğüm kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır."

Türkiye'nin ihracatının çeşitlenmesi, ekonomik pazarın daralması karşısında alan genişlemesini sağlayan politikalardan birinin Afrika politikası olduğunu belirten Davutoğlu, AB'de pazar daraldığında komşu ülkelere yöneldiklerini, komşu ülkelerde sıkıntı çıktığında ise Afrika ve Latin Amerika'ya yöneldiklerini anımsattı.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bizim bu hem ahlaki, Somali bağlamında söylüyorum, insani yardım konusunda, hem de ekonomik alan itibarıyla da stratejik kararımızdan dönmemiz olmaz. Bu konuda kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bunu da salt Türkiye'ye yönelik bir saldırı olarak değerlendirmek de doğru olmayabilir. Araştırmalar devam ediyor. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da Somali'ye gidecekler. Sağ ve salim olarak gidip, sağ ve salimen inşallah ülkemize gururla, onurla dönecekler 2012'de olduğu gibi. Bu konuda da inşallah hiç kimsenin tereddütü olmamalıdır."

Merkez Bankasının faiz indirimi

Başbakan Davutoğlu, Merkez Bankasının faiz indirimine ilişkin bir soru üzerine, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmediğini belirterek, ''Tabii görüşürüz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile Merkez Bankası Başkanı'nın görüşmesi son derece doğaldır'' dedi. Davutoğlu, ''Faizlerin daha fazla inmesini Türkiye'de özellikle yatırım ortamının iyileştirilmesi bakımından faydalı görüyoruz. Bu düşme trendinin devam edeceğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

MEB'in 'paralel yapı' ile ilgili çalışması

Milli Eğitim Bakanlığının 'paralel yapı' ile ilgili çalışmasının yeni olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aslında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı zaten okullarımız var. Bu yeni çalışmayla bütün bunları bir çerçevede topluyoruz. Aynen Yunus Emre Kültür Merkezleri gibi ona benzer bir yapılanma ile bütün okullarımızın bir kültür faaliyeti olması itibariyle, var olanların aynı çatı altında toplanması, yeni okulların açılması suretiyle bu paralel yapının Türkiye'ye zarar verme faaliyetleri dolayısıyla ortaya çıkabilecek boşluğu da ortadan kaldıracak bir yapılanma.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA