• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin ilk yerli ve milli İHA tecrübesi KSOda anlatıldı
13 Mart 2016 Pazar 12:36

Türkiye'nin ilk yerli ve milli İHA tecrübesi KSO'da anlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren, Türkiye’nin ilk yerli ve milli insansız hava aracını üreten Baykar Makine’nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Sanayi Odası’nda Konyalı sanayicilerle buluşarak tecrübelerini paylaştı.

Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, insansız hava araçları da dahil olmak üzere savunma sistemlerinin yerli ve milli olmasının önemine dikkat çekerken, Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar, geliştirdikleri Taktik İnsansız Hava Aracı sisteminin yüzde 100 milli olduğunu, sistemi tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen araçta yerli sanayi katılımının ise yüzde 93 olduğunu söyledi.

Konya, milli savunma sistemlerinde daha fazla yer alan bir şehir olacak

Türkiye Havacılık Sektöründe Yerli ve Milli Üretim Serüveni ve İHA Teknolojileri’ konulu programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, yerli ve milli savunma sanayinin önemine dikkat çekti. Son yıllarda Türkiye’de savunma sanayi konusundaki duyarlılığın arttığını ifade eden Kütükcü, “Hükümetimizin duyarlılığı ve sanayicimizin de savunma sanayiye ilgisinin artması ile ülkemiz için yeni bir çığır açıldı. Bugün gelinen noktada savunma sanayindeki yerlilik düzeyinin ciddi oranlara ulaştığını büyük bir heyecanla görüyoruz. Yerlilik oranının yüzde 93’e ulaştığı insansız hava araçları da en başarılı örneklerden bir tanesi. Sanayi Odası olarak, savunma sanayi ile ilgili başarılı örnekleri sanayicilerimizle buluşturarak, şehrimizde yeni bir ivme yakalamayı hedefliyoruz. İnşallah Konya, önümüzdeki yıllarda ülkemizin milli savunma sistemlerinde daha fazla yer alan bir şehir olacak” şeklinde konuştu.

Yerli İHA’lar 2015 yılının Eylül’ünden bu yana göklerde

Konyalı sanayicilerle, insansız hava araçlarının proje ve üretim sürecindeki tecrübelerini paylaşan Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise, ülkenin güvenliği için savunma sistemlerinin milli olmasının son derece önemli olduğunu ifade etti. Şirket olarak sadece İHA üretimine odaklandıklarını ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bugüne kadar 12 adet İHA ürettiklerini aktaran Bayraktar, bu İHA’ların 2015 yılının Eylül ayından bu yana kullanıldığını söyledi.

İnsansız hava araçlarının havacılık sektöründe bir kırılma noktası olduğuna işaret eden Bayraktar, daha önce ithal sistemler tercih eden Türkiye’nin, artık milli ve yerli sistemleri tercih ettiğini ifade etti. Bayraktar, İHA geliştirme sürecinin tek başına sanayide mümkün olmadığının altını çizerek “Akademik çalışmalar ve teknoloji alt yapısı olmadan, sadece sanayinin bünyesinde bunu geliştirmek mümkün değil. Tüm bu unsurları bir araya getirerek çalışmamız şart” dedi.

Yerli İHA’ların terörle mücadelede de büyük katkısı olduğunu kaydeden Bayraktar, “Dışarıya hiçbir bağımlılığı olmayan, füzesi de Türkiye’de üretilen dünya çapında en ileri teknoloji ürünü İHA’ları ürettik ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verdik. Teknolojik olarak bizim ürünlerimiz, emsallerinden daha üstün. Her açıdan ileri bir sistemi, milli bir sermaye ile ülkemize kazandırdık” şeklinde konuştu.

Program, Bayraktar’ın konuşmasının ardından soru cevaplarla devam etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA