• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin ilk ve tek muhasebe müzesi
08 Ocak 2012 Pazar 15:31

Türkiye'nin ilk ve tek muhasebe müzesi

Muhasebe Müzesi'nde, Osmanlı döneminden günümüze kadar muhasebe evrakları ve kullanılan aletler sergileniyor.
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından kurulan Türkiye'nin ilk ve tek Muhasebe Müzesi'nde, Osmanlı döneminden günümüze kadar muhasebe evrakları ve kullanılan aletler sergileniyor.

Konya SMMMO Hizmet Binası giriş katında oluşturulan sergide, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bulunan tarihi 200 yıl öncesine kadar dayanan muhasebe evrakları ile yakın tarihe ait muhasebe kayıtları bulunuyor.
 
Müzede ayrıca eskiden muhasebe tutulurken kullanılan daktilo, hesap makinesi ve evrak defterleri de sergileniyor.
 
Müzeyi kurma amaçlarının mesleğe yeni giren ve şu an çalışan muhasebeci ve mali müşavirlere muhasebenin nereden nereye geldiğini tanıtmak olduğunu belirten Konya SMMMO Başkanı İsmai Turan, "Amacımız mesleğe yeni giren ve çalışan meslektaşlarımıza Osmanlı'da ve yakın tarihimizde muhasebenin nasıl yapıldığıyla alakalı bilgiler vermek. Müze iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Osmanlı döneminde tutulan muhasebe kayıtları ve ücret bordroları yer alıyor. Bunları Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden elde ettik. Diğer bölümde ise cumhuriyetten günümüze kadar olan muhasebe kayıtları ve bilgisayar yerine kullanılan eski daktilo ve hesap makineleri yer alıyor. Bu müze, meslektaşlarımızın ilgisin çekiyor. Ayrıca Türkiye'de bir ilk olmanın gururunu da yaşıyoruz. Amacımız, muhasebenin nerelerden nerelere geldiğini göstermek" dedi.....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA