• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin ilk Alpaka Develeri Selçuka geldi
28 Şubat 2014 Cuma 16:46

Türkiye'nin ilk Alpaka Develeri Selçuk'a geldi

SÜ ile Avustralya'nın ortaklaşa yürüttüğü bilimsel bir proje kapsamında Türkiye’ye uyumu sağlanacak olan dünyanın en kaliteli yününün üretildiği cins olan alpaka develeri Avustralya’dan Selçuk Üniversitesi’ne getirildi.
Türkiye’nin ilk alpakalarının uyum sağlama aşaması Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği bünyesinde oluşturulan izole alanda yapılacak. Tamamı gebe olan alpakalar, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat gözetiminde yetiştirilecek. Uyum sürecinin çok önemli olduğunu belirten Global Alpacas Şirketi’nin sahiplerinden Yüksel Çifçi, “Sydney’den İstanbul’a oradan da Konya’ya getirdiğimiz 9 alpakamız artık Selçuk Üniversitesi’ne emanet. Hem beslemesi, hem de tüm yetiştiriciliği artık Selçuk Üniversitesi bünyesinde yapılacak. Dünyanın en kaliteli yünlerinin elde edildiği alpakalar için 6 aylık adaptasyon süreci öngördük. Her şey yolunda giderse yaklaşık 1000 adet damızlık alpakayı da Türkiye’ye getireceğiz” dedi.
YAVRULAR TÜRKİYE’DE DÜNYAYA GELECEK
Alpakalar için her açıdan uygun bir çiftliğin hazırlandığını söyleyen Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat da, “Türkiye’nin ilk alpakalarının üniversitemiz bünyesine getirilmesi bizim için çok önemli. Gebe olan alpakalar için uygun şartları üniversitemiz bünyesinde hazırladık. 5 ay sonra doğum yapacak alpakalarla ilgili tüm gelişim raporlarını da şirket yetkilileriyle paylaşacağız. Yavruları Türkiye’de dünyaya gelecek. Bu şekilde de hem gebelik sürecinin hem de yavruların uyumu da gözlemlenmiş olacak” dedi.
“DÜNYANIN EN KALİTELİ YÜNLERİNİ ÜRETECEĞİZ”
Alpakaların bir hafta içinde kırkımlarının yapılacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat, “Yünleri 50 santimetreye kadar uzayabilen alpakaların yünlerinden üretilen kumaşlar dünyanın en kaliteli kumaşları olma özelliğine de sahip. Kırkımlarının nasıl yapılacağını şirket yetkilileri bize gösterecek. Daha sonraki aşamalarda da biz devam edeceğiz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA