• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin gücü genç nüfustur
14 Aralık 2011 Çarşamba 16:28

'Türkiye'nin gücü genç nüfustur'

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurt Kurumu Genel Müdürlüğü Bütçesi üzerinde Ak Parti Grubu adına söz alarak konuşma yaptı.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, TBMM Genel Kurulu'nda 2012 yılı bütçelerinin görüşüldüğü oturumunda, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurt Kurumu Genel Müdürlüğü Bütçesi üzerinde Ak Parti Grubu adına söz alarak konuşma yaptı.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Her an her kesimin dile getirdiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli gücü genç nüfusudur. Türkiye’nin umudu olarak ifade edilen bu genç nüfus; aynı zamanda ciddi toplumsal sorunların kaynağı haline dönüşme riskini de her zaman taşımıştır. Zira, yakın siyasi tarih bunun örnekleriyle doludur. Bu potansiyel genç nüfus, kalkınmanın ve gelişmenin taşıyıcısı olacakken hep sorunlarla boğuşmuş ve ne kendisini özgür bir şekilde ifade edebilme imkanına sahip olabilmiş, ne de ülkemize kendinden beklenen faydayı sunabilmiştir. Ancak, Ak Partimizin gecen 2 dönemlik iktidarı, gençliğe yapılan her yatırımın geleceğimizin rotasını çizmekle eş değer olduğu bilinciyle hareket etmiş ve gençliğimizin fizyolojik, kişisel ve ruhsal gelişimine ciddi destekler sağlamıştır. Bu destekleri sağlayan kurumların en başında da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü gelmektedir.
Ak Parti 2002 den bugüne kadar bu kurum çatısı altında üniversite öğrencilerine destek noktasında da bir çığır açmıştır. 2002 yılında 45 TL olan öğrenim kredisi/burs miktarı Ak Parti ile % 433 artmış ve 240 TL’ye ulaşmıştır. Yüksek lisans öğrencilerine bu rakamın 2 katı doktora öğrencilerine ise 3 katı ödenmektedir. Peki, verilen bu bedel % 433 artırılmış da faydalananların sayısı düşmüş müdür? Elbette ki hayır Yaşamın her alanında olduğu gibi Ak Parti iktidarı bu hususla ilgili de gereğini yapmış ve 2002 yılın da öğrenim kredisi alan öğrenci sayısı 450.000 iken bugün bu sayı 1.100.000’e dayanmıştır. Ayrıca 22. Ve 23. Dönemlerde de çıkarılan çeşitli yasalarla bu kredilerin alınması ve geri ödenmesi aşamalarında birçok kolaylıklar ve istisnalar getirilmiştir. Ak Parti iktidarları döneminde yine yurt hizmetlerinde de çok büyük gelişmeler olmuştur. 2002 yılında 77 il 59 ilçede 193 yurtla hizmet verilmekte iken bugün 81 il 127 ilçede 304 yurtla üniversite öğrencilerine hizmete devam edilmektedir. Bununla beraber 2002’de yatak kapasitesi 190.000 iken bugün bu sayı 267.000 dir. Bu kapasite artışı daha önce uygulanan ranza sisteminden vazgeçilmesine rağmen gerçekleşmiştir.
Yani Yurtlarda bir yandan barınan öğrenci sayısı bakımından kapasite düşürülürken, bir yandan da Tüm Türkiye’de yatak kapasitesi artırılmaktadır. Beslenme yardımında da Ak Parti ile % 900 bir artış gerçekleştirilmiştir. Bütün bu anlattıklarımla Ak Parti iktidarları gençlere en büyük değeri atfetmiş ve gençliğin en önemli kesimlerinden olan üniversite öğrencilerimizin de daha insani şartlarda barınmasını sağlamıştır. Gençlik Ak Parti’den önce bir risk unsuru, bir tehlike olarak görülmüş; ancak bugün en büyük yatırım gençlere ve gençlerin eğitimine yapılmıştır.
Bugün gençleri ülkenin gelişiminde bir risk, bir engel değil; en büyük avantaj olarak gören yine partimiz olmuştur. Bugün yine diğer arkadaşlarımızın da bahsettiği gibi seçilme yaşı 25’e düşürülmüş ve gençlere siyasetin karar alma mekanizmalarında yer verilmiştir. Bizler Ak Parti’nin gençleri olarak partimizin kurulduğu günden bu yana zaten partimizin karar alma süreçlerinde yer almış bir gençlik olarak; seçilme yaşının 25’e düşürülmesi en çok bizi memnun etmiştir. Bu değişiklikle sadece AK Parti’ye gönül vermiş gençliğin değil; Tüm Türk gençliğinin siyaseti en ulvi yerde, milletin bağrından kopmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yapabilmesinin önü açılmıştır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA