• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin FAO Konseyi üyeliği için destek istedi
18 Haziran 2013 Salı 16:36

Türkiye'nin FAO Konseyi üyeliği için destek istedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, BM'nin Gıda ve Tarım Örgütü'nün 38. Konferansı'nda üye ülkelerden Türkiye'nin 2013-2016 yılları arasındaki FAO Konseyi adaylığına destek istedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Birleşmiş Milletler'in (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 38. Konferansı'nda üye ülkelerden Türkiye'nin 2013-2016 yılları arasındaki FAO Konseyi adaylığına destek istedi.

BM'nin Roma merkezli Gıda ve Tarım Örgütü'nün 38. Konferansı genel oturumunda konuşan Mehdi Eker, milenyum kalkınma hedefleri için belirlenen hedef tarih olan 2015'ten 2 yıl uzakta olduklarını belirterek, "Açlık, kötü beslenme ve yoksulluk bu doğrultuda bizim gündemimizin odak noktaları... Yetersiz beslenme eksikliği, küresel bir sorun olarak kalmaya devam ediyor. Bugün, Dünya'da 900 milyon insan kronik olarak kötü besleme problemi yaşıyor. Diğer yandan ise obezite ve aşırı kiloluluk oranı dünya genelinde da artış göstermekte... Bu iki sorun ele alınmalı" diye konuştu.

Eker, dünya nüfusunun 2050'de 9 milyara ulaşması beklendiğini, buna bağlı olarak da global besin talebinin de aynı hızla artacağına dikkati çekti.

"Bu durum halihazırdaki sorunlara daha da baskı yaratacak ve kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesi şart olacak” diyen Eker, Türkiye'de gıda  güvenliği ve beslenme alanlarındaki devlet teşvikleri ve uygulamalarındaki bazı örneklerleri aktardı.

Bakan Eker, sürdürülemez sistemlerin doğal çevreyi, ekolojik sistemi tehdit ettiğine işaret ederken, gıda tedarikinde biyolojik çeşitliliğin insan hayatı için önemli olduğunu vurguladı. Bakan, belirtmiş olduğu bu sorunların üye ülkelerin bireysel çabalarının yanı sıra uluslararası işbirliğiyle çözülebileceğini dile getirdi.

Eker, tedarik ve pazarlama zincirlerinin güçlendirilmesi amacıyla; tarımsal kooperatifler geliştirme desteği sağladıklarını, gıda kaybı ve atık önleme üretimini artırmanın önemine değindi.

Bozulabilir ürünler için işleme ve depolama yatırım destek programı aracılığıyla teşvik edildiğinden söz eden Eker, ekmek israfını önlemek için ülke çapında bir kampanya başlatıldığını bildirdi. Bakan, "Gıdada, katkı maddeleri ve aşırı tuz kullanımını önlemek için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir. Okul sütü projesinden, ülke genelinde 2012 yılında 7 milyon çocuğumuz faydalandı" ifadeleri kullandı.

Türk hükümetinin uluslararası toplumla FAO aracılığıyla işbirliğine ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu belirten Eker, "Sözlerimi sizlerden Türkiye'nin FAO Konseyi üyeliği için yapmış olduğu adaylığı desteklemenizi rica ederek tamamlamak istiyorum" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA