• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin en modern sebze hali olacak
26 Mart 2009 Perşembe 13:58

Türkiye'nin en modern sebze hali olacak

Türkiye'nin en modern sebze ve meyve hali Konya'ya yapılacak.

Türkiye'nin tahıl üretiminin yüzde 20'sini karşılayan Konya’ya 100 bin metrekare kapalı alana sahip Türkiye’nin en güzel Sebze-Meyve Hali yapılacak. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akyürek’in Dünya Kenti Konya projeleri arasında yer alan “Yeni Sebze-Meyve Hali”, KOP projesi ile birlikte Konya tarımsal üretiminin dünya ve ülke genelinde pazarlanmasına katkı sağlayacak.  

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hükümet eliyle yürütülen KOP projesinin tamamlanmasıyla, Konya’da tarımsal üretimin en az yüzde 40 artış sağlanacağını kaydetti.
 
Tarımın dünyadaki en stratejik sektörlerden biri olduğunu anımsatan Başkan Akyürek, dünyada en önemli havzaları içinde yer alan Konya’nın Mavi Tünel ile birlikte 1 milyar dolarlık katma değer sağlayacağını, bunun da birçok sektörü canlandıracağını ifade etti.

 Bu kapsamda hal esnafı ile işbirliği içinde projelendirdikleri Yeni Sebze-Meyve Hali’nin Konya için büyük önem arz ettiğini belirten Tahir Akyürek, “KOP ile birlikte Konya’da oluşacak ürün çeşitliliği Konya’nın pazar payı genişletecek. Zaten tarımda önemli bir şehir olan Konya önemini daha da artıracak. Yeni Sebze-Meyve Hali ile Konya’da üretilen ürünler, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülke geneline pazarlanacak. Proje istihdama da büyük katkı sağlayacak” dedi.

 
Akyürek, Yeni Sebze-Meyve Hali’nde oluşturulacak gıda laboratuarı ile sebze ve meyvelerin kontrolünün yapılacağını, böylece AB ülkelerine de ihracatın önünün de açılacağını ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA