• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin en modern OSBsini birlikte inşa ettik
01 Mayıs 2013 Çarşamba 13:44

Türkiyenin en modern OSB'sini birlikte inşa ettik

Konya Sanayi Odası, Nisan ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu başkanlığında yapıldı.
Konya Sanayi Odası, Nisan ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu başkanlığında yapıldı. Konya Sanayi Odası gibi köklü bir kurumda görev yapmanın kendileri için gurur verici olduğunu ifade eden KSO meclis üyeleri, toplantı sonunda birbirleri ile helalleşti. Mecliste söz alan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, Konya Sanayi Odası’nı temelleri sağlam, köklü bir hayat ağacına benzeterek, “Köklü ve kurumsal yolculuklarda bazen bayrak değişimi gerekir. 8 yıl önce emanet aldığım bu köklü kurumu, tüm dallarıyla beraber, içim rahat bir şekilde, gururla ve onurla teslim ediyorum.  8 yıl boyunca bu makamı dostluk makamı yapmaya gayret ettim. Biz, Yönetim Kurulu olarak, emanet aldığımız bayrağı onurla, gururla, katma değer üreterek taşımanın gayretinde olduk” dedi.
 
Konya Sanayi Odası’nın 1974 yılında 165 sanayici üye ve 200 bin lira bütçe ile kurulduğunu hatırlatan Büyükhelvacıgil, “Konya Sanayi Odası, bir grup gönül insanının edep harcıyla kuruldu ve yükseldi. Onların yolunda hep ileriye gitti. Bugün ise, Konya Sanayi Odası, sadece bin 600 sanayiciye değil, şehrin sanayisine hizmet veren, ülke ekonomisine katkıda bulunan bir yapıya kavuştu. Türkiye’nin A seviyesinde tam puanla akredite olan tek sanayi odası oldu. Hizmet kalitesini belgelendiren, küresel projeler üreten bir aktör, sağlam temeller üzerinde yükselen bir Konya Sanayi Odası kimliğine kavuştuk. Bu yolculuğu başlatan mimarlarımızı saygıyla anıyor, aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum” şeklinde konuştu. 
2023 hedefleri için dikkatle, intizamla çalıştık
“Konya için hayallerimiz, ideallerimiz büyük” diyen Büyükhelvacıgil, 2023 hedeflerine inandıklarını, bu idealleri ilmek ilmek örmek için “dikkatle, intizamla” çalıştıklarını söyledi. Konya Sanayi Odası’nın küresel projeler üreten bir aktör haline geldiğini bildiren Büyükhelvacıgil, meclis üyelerine KSO’nun bazı projeleri ve faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:
“İlk’lere imza atmaya çalıştık. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içinde, hep Konya'yı nasıl bir adım daha öne geçiririz hayaline sığınarak adım attık. 8 yılda; 1000'e yakın görüş ve öneri ile üyelerimizin sesini, taleplerini, Türkiye'de karar alıcıların dikkatine sunduk. 8 bin 842 sanayicimize çeşitli konularda eğitimler verdik. 100'e yakın iş gezisiyle üyelerimizin hem Türkiye'de, hem yurtdışında yeni fırsatlarla, yeni pazarlarla buluşmasını sağladık.
Önemli olan sonuna kadar çalışmak ve üretmek dedik. Ne mutlu ki, Konya için çalışırken ismimizi, işimizi tüm dünya duydu.
Sınırsız bir deniz olan bilginin, bilimin yolumuzu aydınlatması için uğraştık. Odamız öncülüğünde Konya'ya kazandırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi de, bu çabalarımızın en büyük ödüllerinden biri oldu.  Konya, Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi’ne ev sahipliği yapacak. Projeyi sahiplenen, yürüten Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek beye teşekkür ederim.
‘Serveti sen korursun, ama bilgi seni korur’ der Hz. Ali.   Hz. Ali'nin yüzyıllar öncesinden bize verdiği bu öğüdü, biz de başucu cümlesi yaptık.  Bu nedenle de, Türkiye'nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi çalışmalarını başlattık. Konya için çalışan tüm kurumların işbirliği ile kurulacak bu merkezle, altyapımızla, sanayimizle, tarımımızla, teknolojimizle dünyaya yeni şeyler söyleyebileceğiz.
Konya'da üretilen ürünlerin kalitesini herkese gösterebilmek için "Made in Konya" projesini hayata geçirdik.
Mevlana Hazretleri, "Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil!" diyor ya hani. Dünya bu felsefeyi yeni kalkınma araçları için kullanmaya başladı. Bu felsefe ile beslenen bizler ise, tüm sektörlerimizin birbirinden güç alacağı, tecrübelerini birbirlerine aktaracağı çalışmalara, bu ruhla imza attık, başardık. Otomotiv yan sanayi sektörü için geliştirdiğimiz kümelenme projemiz "Türkiye'deki en iyi 14 projeden biri" seçildi. Projemizin başarısı uluslararası düzeyde de tescillendi ve "Dünya Odalar Birliği En İyi Ağ Oluşturma Projesi Finalisti" seçildi. Otomotivden sonra ayakkabı ve döküm sanayi kümelenmesinde de başarılara imza attık.
Tüm bu çalışmalardan edindiğimiz birikimle UR-GE’yi, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi”ni başlatan ilk oda olduk. Bu projeyle, birbirimizle olan dayanışmamızı da kurumsallaştırdık.”
Türkiye’nin en modern OSB’sini birlikte inşa ettik
Bugün, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye'nin en dinamik organize sanayi bölgelerinden biri haline geldiğini ifade eden Büyükhelvacıgil, “KOS, kısa bir süre içinde 40-50 bin kişinin ekmek kapısı olacak. Gurur duyulan bir istihdam ve üretim yuvası kurduk el birliğiyle. Konya Organize Sanayi Bölgesi, hepimizin ortak eseri. Bugün bölgede 40 farklı sektörde üretim yapılıyor ve dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Biz Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin daha da ileriye gidebilmesi için altyapıyı güçlendirmeye çalıştık. TSE standardlarında, 1. sınıf kaliteli ve ucuz su, sanayicilerimizin kullanımına sunulmaktadır. 2023 sonrasını dahi öngören atık su tesisini faaliyete soktuk. Bölgedeki üretime gerekli girdi, enerjinin sağlanması için de, enerji santrali kurma çalışmaları hızla ilerliyor. Organize Sanayi Bölgemizde Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali kurmak için, EPDK’dan lisans alındı” dedi.
KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, üst düzey görevlerde bulundu
2005 yılında Konyalı sanayicilerin teveccühü ile Konya Sanayi Odası Başkanlığı’na seçilen Tahir Büyükhelvacıgil, görev süresi boyunca Konya’yı, Konyalı sanayicileri farklı görevlerde temsil etti. Büyükhelvacıgil, TSE Başkanlığı, İslam Ülkeleri Standardlar Teşkilatı Başkanlığı, TSE Sojuztest Ortaklar Kurulu Başkanlığı, Dünya Standardlar Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeliği, Global Standardlar Merkezi-GS1 Türkiye Başkanlığı, TÜRKAK Yönetim Kurulu Üyeliği, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. Büyükhelvacıgil, bu görevleri yaparken, iki kez Türkiye’nin En Etkili 50 İnsanı arasında seçildi. Ayrıca 2009 yılında ‘Yılın Bürokratı’ seçilen Büyükhelvacıgil, Birleşmiş Milletler Dünya Barış Federasyonu tarafından ‘Dünya Barış Elçisi’ ilan edildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA