• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin en değerli 58. markası Konyadan
08 Temmuz 2009 Çarşamba 15:55

Türkiye'nin en değerli 58. markası Konya'dan

Capitalin iş dünyası tarafından her yıl merakla beklenen Türkiyenin En Değerli Markaları araştırması yayımlandı.
Capital’in iş dünyası tarafından her yıl merakla beklenen “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre Adese, Türkiye’nin en değerli 58.  ve sektörünün en değerli ikinci markası oldu.
 
 Adese, Capital’in 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında, 67,83 milyon dolarlık marka değeriyle en değerli 58. marka olarak yer aldı. Adese, aynı zamanda, “alışveriş merkezi / perakende” sektörünün en değerli ikinci markası olarak gösterilirken, Konya’dan listeye giren tek marka olma başarısını da gösterdi.
 
 “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması, Capital ve İngiliz marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından yürütülüyor. Araştırmada, şirketin marka başarısı, marka yönetimi, marka mevcudiyeti ve marka ağırlığı analizinden oluşan bir “Marka Gücü Endeksi” oluşturularak, en az üç yıllık satış hasılatı verileri, kârlılık rakamları ve gelecek üç yıllık “muhtemel satış hasılatı” hesaplanıyor. Tüm bu verilerle yapılan değerlendirmeler sonucunda bir şirketin “marka değeri” elde ediliyor.
 
 Capital, Brand Finance’ın 53 menkul kıymet borsasını incelediği “Global Intangible Track2009”araştırmasının sonuçlarına bakıldığında, markanın şirketler dünyasındaki öneminin her geçen gün arttığı vurgulayarak “37 bin şirketin incelendiği araştırmada, şirketlerin toplam piyasa değeri 38,6 trilyon dolar olarak hesaplanmış durumda. Bu meblağın 23,1 trilyon doları fiziki varlıklardan, geri kalan kısmı ise maddi olmayan varlıklardan oluşuyor. Bu da % 40 gibi önemli bir orana denk geliyor.” ifadesine yer verdi.
 
 Adese AVM Genel Müdürü Ramazan Keser, “Türkiye’nin Perakende Markası” olma hedeflerini her zaman dile getirdiklerini belirterek, “İyi bir şirket olmanın, marka olma anlamına gelmediği ve marka olma başarısının, sadece sayısal verileri kapsamadığı bilinmektedir. Capital’in araştırması bu anlamda, Adese’nin kendi değerlerini üreten, öncü bir “marka” olduğunu göstermektedir.” dedi.
 
 Keser, Adese’nin, en değerli markalar listesinde Konya’yı temsil eden tek firma olmasının, Adese’ye ayrı bir sorumluluk yüklediğini vurguladı. Keser, “Analizleri bakımından iş dünyasında güvenilirliği tartışılmayan bu araştırma ülkemizin ekonomik gerçeklikleri hakkında önemli veriler içermektedir. Daha önce listede yer alan firmaların çoğunda marka değeri bakımından kayıp yaşanırken, listeye yeni markalar dahil olmuştur. Adese’nin bu listeye 58. sıradan girerek, Konya’da faaliyet gösteren tüm şirketlerin gurur duyması gereken bir başarıya imza atmıştır. Anadolu’nun, ekonomik güç dengelerinde söz sahibi olduğu anlamına gelen bu sonuç, aynı zamanda, Anadolu’nun “marka” üretme konusunda herhangi bir probleminin olamayacağını da en açık şekilde göstermiştir” diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA