• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin Çin resti ABDye karar değiştirtti
19 Ekim 2013 Cumartesi 17:56

Türkiye'nin Çin resti ABD'ye karar değiştirtti

Türkiye'nin hava savunma füzesi ihalesini Çin'e vermesi, 5 yıldır parası ödendiği halde erken uyarı uçağı AWACS'ları vermeye yanaşmayan ABD'nin inadını kırdı.

Hava savunma sistemlerinde Çin'in tercih edilmesine giden yolda, ABD'nin tekel olmanın verdiği gücü on yıllardır Türkiye'ye karşı korkusuzca kullanması önemli yer tutuyor. ABD, parası ödendiği hâlde hava savunma sistemleri için hayati önem taşıyan erken uyarı uçağı AWACS'ları 5 yıldır teslim etmiyordu. Yıllardır teslimatı geciktiren ABD, Türkiye'nin yeni alternatif yaratabileceğinin görülmesinin hemen ardından geçen hafta 4 adet uçağı teslim etti.

Taraf'ın haberine göre Türkiye'nin 16 milyar dolar gibi dev bütçe ayırdığı F-35 projesi de ABD'nin güvenilirliğini sarsan unsurların başında geliyor. F-35 projesi, muadillerine kıyasla çok sayıda gecikmeye neden olarak katılımcı ülkeleri zor durumda bıraktı. Yaşanan benzer sorunlar nedeniyle Türkiye, taarruz helikopteri ihalesinde de ABD yerine Avrupa'yı tercih etmişti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, hava savunma ihalesinin Çin'e verilmesinin nedenlerini; "Zamanında teslim olacak, Türkiye'de üretilecek, teknoloji transferi yapılacak, makul fiyatta olacak" sistem arayışında olmaları şeklinde açıklamıştı.

Türkiye, stratejik anlamda kendisini bugüne kadar zayıf bırakan hava savunma sistemleri eksikliğinin en temel zararını da ABD'ye bağımlı kalarak ödedi. Körfez savaşıyla başlayan süreçte, Suriye'deki iç savaşa kadar kendini korumak için ABD'nin Patriotlarına muhtaç kalan Türkiye, Ortadoğu'da baş gösteren her krizde bu ülkeye bağımlılık altında siyasetini belirledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA