• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin büyük başarısı
18 Kasım 2010 Perşembe 10:29

Türkiye'nin büyük başarısı

Sudan'da gönüllüler Türk bayrağıyla karşılandı. Pakistan'da Türkiye için dua edilirken Afgan kızların okuduğu İstiklal Marşı iş adamlarını ağlattı.
Türkiye tarihe geçecek bir Kurban Bayramı’nı idrak ediyor. Hayırseverlerin bağışları, ülkemizin adını tüm dünyaya duyurdu. Kurban etleriyle başlayan yakınlaşma gönülleri fethetti. Sudan’da köylüler gönüllüleri Türk bayrakları eşliğinde ilahi ve dualarla karşıladı.

Afganistan’ta İstiklal Marşı’nı okuyan çocuklar işadamlarını ağlattı. Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Çad’da solgun çehreler, bir nebze aydınlandı. Ancak elektrik olmayan bölgede dağıtılan etler, saklama sorunu nedeniyle bir an önce tüketilmek zorunda... Başkentin dışında camisi bulunmayan Mali’de 20 bin aileye ulaşıldı. Sel afeti sebebiyle iki binden fazla kişinin öldüğü, 8,5 milyondan fazla kişinin evsiz kaldığı Pakistan’da Türk hal kı için du a edil di. Yardım dağıtılan aileler, aylardır et yiyemediklerini dile getirdi.

AK Partili vekil ve Yenilmez dağıttı


Kim se Yok Mu Der ne ği Pakistan’ın 5 fark lı ye rin de 15 bin kurban keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Organizasyona destek veren yüzlerce gönüllünün arasında sanatçı Ahmet Yenilmez ve AK Parti Milletvekili Fatoş Gür kan da yer al dı. Sanatçı Yenilmez, bayramda kardeş Pakistan halkı ile olmayı anlamlı bulduğunu söyledi. Gönüllülere teşekkür eden Yenilmez, “Bayramı evlerinde çoluk çocuğu ile geçirmek yerine burada olmayı tercih ettiler. Bu insanlar ayakları öpülesi insanlar. Bu hareket insanlık adına çok güzel bir hareket” diye konuştu. Kimse Yok Mu’nun yardım faaliyetlerini tebrik eden bir diğer isim Fatoş Gürkan oldu. Gürkan selin ilk günlerinden itibaren bölgede olan gönüllülere teşekkür etti.

İlaç ve doktor ihtiyacı had safhada


Pakistan’ın 8 şehrinde faaliyet gösteren 17 Türk oku lu da Pa kis tan’da 10 bin kur ban kes ti. Tür ki ye’den yardımlar aralıksız devam etse de Pakistan halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan henüz çok uzak. Selden etkilenen bölgelerde halk barınma sıkıntısı yaşıyor. Kalıcı konut yapma adına bir faaliyet görünmüyor. Kış şartlarının Türkiye’ye göre daha yumuşak geçmesi çadırda yaşayanlar için teselli kaynağı. İlaç ve doktor ihtiyacı ise had safhada. Bölgede hijyenden bahsetmek neredeyse imkansız. Bazı okulların kullanılamaz durumda olması nedeniyle öğrencilere eğitim verilemiyor.

‘Yakınlarınızı bırakıp Afgan halkına koştunuz’

Kimse Yok Mu Derneği’nin organizasyonuyla Afganistan’a giden iş adamları duygu dolu anlar yaşadı. Afgan Türk Kız Lisesi’ni ziyaret eden iş adamları çiçeklerle karşılandı. Çocuklar, Afganistan Marşı ve İstiklal Marşı’nı okurken bazı iş adamları ağladı. Heyete Afgan bakan Emine Efzeli imzalı teşekkür belgesi de takdim edildi. Belgede, ‘’Bayramı yakınlarınızda geçirmek varken, aramızda bulunup Afgan halkının yardımına bir kez daha koştunuz. Tarihi kardeşliğimizi derinleştiren, bu asil davranışınız ebedi dostluğumuzu pekiştirmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Çad’da elektrik yok, su yok...


Çad'da birçok bölgede elektrik yok. İç-Çme suyu büyük problem. 2 yıldır kurak geçmesi, köylülerin belini daha da bükmüş. Bölgedeki araziler yarı yarıya çölleşmiş durumda. Okul yok. Çocukların birçoğunun ayakkabısı bile bulunmuyor. İnsani Yardım Vakfı, Çad'da 1001 hisselik kurban dağıttı. Mali'de Cansuyu Derneği, 40 dereceye ulaşan sıcakta 2 bin 500 aileye ulaştı. Kimse Yok mu Derneği'nin Sudan'daki Kokuca köyünde programında ise gözler doldu. Köylüler gönüllüleri köy girişinde atların üzerinde, yerel marşlarla karşıladı, Türk bayraklarıyla gösteri yaptı. Sudanlı çocuklar, Türk ekibine ilahi ve dualar okudu. Sudan'da 6 bin aileye et dağıtıldı.

Filipinler askeri araç tahsis etti

Kimse Yok mu Derneği, Bosna Hersek'te bin 200 iki yüz aileye kurban eti dağıttı. Filipinlerde, 3 farklı şehirde 17 bin aileye ulaşıldı. Davao şehrinde Türk Tolerance Lisesi'nde gerçekleşen dağıtıma vali, asker ve polis eşlik etti. Türk gönüllülere askeri araçlar tahsis edildi. Mindanao adasında bulunan Zamboanga şehrinde de 12 bin aileye et dağıtıldı. Lübnan'da ise 2 bin 500 aile sevindirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA