• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin bir an önce nükleer enerjiye geçmeli
10 Kasım 2011 Perşembe 14:47

Türkiye'nin bir an önce nükleer enerjiye geçmeli

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) baş ekonomisti Dr. Fatih Birol, Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesi gerektiğini söyleyerek
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) baş ekonomisti Dr. Fatih Birol, Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesi gerektiğini söyleyerek, "Nükleer enerjiye sahip bir Türkiye'nin hem enerji hem de jeopolitik açıdan önemi çok daha fazla artacaktır" dedi.
     Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü'nün (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "2011 Dünya Enerji Görünümü" raporu, dün Londra'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Uluslararası Enerji Ajansı'nın baş ekonomisti Fatih Birol, kaleme aldığı raporun tanıtıldığı basın toplantısının ardından A.A'ya konuştu.
     Dünyadaki enerji talebinin özellikle Çin ve Hindistan kaynaklı çok hızlı büyüdüğünü belirten Birol, OECD ülkelerinin dünya enerji talebinin büyümesindeki rolünün oldukça küçük olduğunu söyledi. Birol, dünya enerji talebinin Çin ve Hindistan'tan gelmesinin iki önemli sonuca yol açtığını kaydederek, şöyle konuştu:
     "Birincisi, dünya petrol piyasalarında fiyatların ciddi bir şekilde artabilecek olması, ikincisi de iklim değişikliği konusunda çok önemli negatif sonuçlar doğurması. Enerjiyi mümkün olduğu kadar verimli kullanmak, yenilenebilir enerjiden mümkün olduğunca faydalanmak, ayrıca nükleer enerjiyi daha fazla kullanmamız lazım. Ama dünyada şu andaki enerji ve politik konjonktürüne baktığımız zaman rüzgarın doğru yönde estiğini söylemek zor."
    
     -"Türkiye, enerji konusunda dinamik bir profil çiziyor"-
    
     Fatih Birol, ülkelerin nükleer enerji üretmemelerinin, enerji arz güvenliğine ve iklim değişikliğine olumsuz etkisi olacağını, ayrıca elektrik fiyatlarında artışa neden olacağını bildirdi.
     Türkiye'nin uzun yıllardır nükleer enerjiye geçmek için önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Birol, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Son zamanlarda yapılan çalışmalar nükleer enerji konusunda kararlı bir tutum alındığını gösteriyor ve nükleer enerji teknolojilerinin ortaklarının ve maliyetlerinin iyi seçildiği takdirde Türkiye'nin bir an önce nükleer enerjiye geçmesi gerektiğini düşünüyorum ve hatta bu konuda Türkiye'nin geç kaldığını düşünüyorum. Çünkü Türkiye enerji olarak fakir bir ülke, bunu kabul etmemiz gerekiyor. Nükleer enerjiye sahip bir Türkiye'nin hem enerji açısından hem de jeopolitik açıdan öneminin, ağırlığının çok daha fazla artacağını düşünüyorum."
     Türkiye'nin son zamanlarda enerji konusunda "oldukça dinamik bir profil çizdiğini" ve bunun çok güzel olduğunu söyleyen Birol, "Türkiye'nin Irak'ta hem petrol, hem doğalgaz üretimi konusunda belki biraz daha aktif olması, daha dinamik politika izlemesi gerekebilir" dedi. Birol, Irak'ta enerji üretimi konusunda alınacak payın, Türkiye'nin enerji arz güvenliğine ve ekonomisine olumlu katkıları olabileceğine işaret etti.
     "Arap baharının", Ortadoğu bölgesindeki enerji yatırımlarına olumsuz etkisi olabileceğinden endişe duyduğunu da söyleyen Fatih Birol, riskli faktörlerden dolayı bölgeye yatırım yapılamamasının petrol fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasına yol açabileceğini ve bunun hem Türkiye hem de dünya ekonomisine olumsuz etkilerinin olabileceğini kaydetti.
    
     -Forbes dergisi: "Birol enerji alanında en etkili kişiler arasında"-
    
     Ankara doğumlu 53 yaşındaki Fatih Birol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nde (OPEC) 6 yıl çalıştıktan sonra 1995 yılından bu yana Uluslararası Enerji Ajansı'nda (IEA) görev yapıyor. Forbes dergisi Birol'u, "dünya enerji sahnesini etkileyen en güçlü kişiler" arasında göstermişti.
     Merkezi Paris'te bulunan IEA dün yayımladığı "2011 Dünya Enerji Görünümü" raporunda, dünya enerji talebinin 2035 yılına kadar üçte bir oranında artacağını bildirerek, ülkelerin enerji politikalarında radikal değişikliklere gitmeleri gerektiğini, enerjinin mümkün olduğunca verimli kullanılmasını tavsiye etmişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA