• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin başkanlık sistemine ihtiyacı var
20 Şubat 2015 Cuma 16:18

"Türkiye'nin başkanlık sistemine ihtiyacı var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin daha hızlı karar almasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzzetpaşa Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasına, Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefat eden annesi Fidan Yazıcıoğlu'na Allah'tan rahmet, tüm ailesine de başsağlığı dileyerek başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 71'lik oy oranıyla kendilerini destekleyen "Elazizliler"e şükranlarını sunan Erdoğan, ''Gakkoşlar bizi bu tarihi seçimde mahcup etmedi. İnşallah biz de onları mahcup etmeyeceğiz. Siz bize kucak açtınız, vefa gösterdiniz. Bizim de kollarımız, gönlümüz, yüreğimiz sonuna kadar sizlere açık kalmaya devam edecek. Gakkoş herkese, Gakkom demez. Gakkoş herkese, bu şekilde yüzde 71'lik destek vermez'' diye konuştu.

Mazluma yumuşak, zalime sert olan, mertlikte üzerine kimseyi tanımayan Gakkoş'un seçimde oy vereceği adamı da elbette buna göre seçtiğini ifade eden Erdoğan, Elazığ'a son gelişinden bu yana 11 ay geçtiğini, Elazığ'ın cumhurbaşkanlığı görevine geldiğinden beri ziyaret ettiği 8. il olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sizler yanımızda olduğunuz sürece, bize durmak, duraksama, geri çekilmek yok, yorulmak yok. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, yol arkadaşlığımızı daim etsin'' dedi.

Burada, Milli Eğitim Bakanılığı'nın 369 dersliğinin, 2 adet 400 yataklı pansiyonun, 2 adet spor salonunun, Fırat Üniversitesinin okul binalarının, tekno kentinin laboratuvarlarının, öğrenci yurdunun resmi açılışlarını yaptıklarını belirten Erdoğan, çeşitli bakanlıkların ve onlara bağlı kurumların hizmet binalarının da açılışını yaptıklarını ifade etti.

Ulaştırma Bakanlığının inşa ettiği üst geçit, viyadük, tünel ve yollarının da resmi açılışlarının gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, Elazığ'ın gelişerek, daha da güzelleşeceğini söyledi.

TOKİ'nin 160 afet konutunu tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettiğini, onları da bugün hizmete alacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan baraj, hidro-elektrik santrali gibi tesislerin de açılışının bugün yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, 2 katrilyon 754 trilyon liralık bir yatırımı böylece Elazığ'ın hizmetine sunduklarını, bu hizmetlerin kazandırılmasında emeği geçen herkesi kutladı.

''Bizim milletimiz, ağaç kovuğundan çıkmış değil''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayımızda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 17 bilim adamı ve münevverimizle biraradaydık. Kendileriyle son günlerde tartışma konusu olan başkanlık sistemi, yeni anayasa, yeni Türkiye, bunu konuştuk. Onların değerlendirmelerini dinledim. Kendi görüşlerimi ifade ettim'' dedi.

''Bizim milletimiz, ağaç kovuğundan çıkmış değil. Bizim devletimiz, sınırları cetvelle çizilmiş, proje olarak lütufla kurulmuş bir devlet değil'' şeklinde konuşan Erdoğan, Türkiye'nin binlerce yıllık bir tarihinin olduğunu, cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın, tarih boyunca kurulan 16 büyük devleti temsil ettiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü kurumların pek çoğunun ilk defa cumhuriyetle ortaya çıkmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Kara kuvvetlerimizin tarihine bakıyorsunuz, yüzlerce yıl, hatta bir rivayet, milattan önceye dayanıyor. Bu denli geçmiş bir tarihe sahip olan, adaletten, eğitime kadar her alanda yüzlerce, binlerce yıllık bir tarihe sahibiz. Böyle bir birikimimiz var. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten hemen, bir yıl sonra, bugünkü üniversitelerimizin temeli sayılan eğitim kurumlarını oluşturdu ve faaliyete geçirdi. İstanbul'daki üniversitelerimizin pek çoğu o çekirdekten doğarak büyüdü, gelişti, bugüne ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti de bizim son devletimiz.''

''Bu mevcut sistem, artık bize dar geliyor, dar''

Devletin yönetim biçiminin ise dönemin şartlarına, imkanlarına göre belirlendiğini ve bu şekilde devam ederek geldiğini ifade eden Erdoğan, ''Ama değişim de hayatın bir gerçeği. Dünyayla birlikte Türkiye de değişiyor. Milletimizin, ülkeyi yönetme sorumluluğunu verdiği bizlere düşen görev, bu değişime uygun şekilde Türkiye'yi sürekli daha ileriye götürmektir'' dedi.

''Bu mevcut sistem, artık bize dar geliyor, dar'' ifadesini kullanan Erdoğan, ''Türkiye'nin daha hızlı karar almasını, daha süratli iş yapmasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyaç var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, bunun adı da liderlik sistemidir'' şeklinde konuştu.

Kadim devlet geleneğindeki yönetim sisteminin de bu olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Adı ne olursa olsun. Bizim tarihimizde, milletin kahir ekseriyetinin desteğini, tasvibini, rızasını almayan yöneticilerin devletin başında kalmasının mümkün olmadığını görüyoruz. Şimdi sizler, bu kardeşinizi bizzat seçtiniz. Vekiller vasıtasıyla değil, bizzat seçtiniz. Bu ülkede bir 367 garabeti yaşamadık mı? Oynan oyunu biliyorsunuz. Biz de o zaman bir karar aldık ve ne dedik, 'Millete gideceğiz.' Size geldik. Siz de 10 Ağustos'ta gereken cevabı, gereken yere verdiniz.

Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar, şu Meclis'in haline bakın. Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu bu. Bu doğru bir gidiş değil.''

Türkiye'de, 1960 Anayasası ile işte böyle bir sistem kurulduğunu belirten Erdoğan, ''Bu sistem huzur getirmedi. Bu sistem ne yazık ki 15-16 ayda bir değişen hükümetleri getirdi. Böyle bir ülkede istikrar olur mu, refah olur mu? Ard arda kurulan hükümetler. İlk defa bu oyunu biz bozduk'' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA