• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin bağımsızlığı MBden daha önemli
29 Mayıs 2014 Perşembe 13:09

Türkiye'nin bağımsızlığı MB'den daha önemli

Numan Kurtulmuş son günlerin tartışma konusu olan Merkez Bankası'nın faiz politikası hakkında konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TRT Haber ''Gündem Özel'' programında gündeme ilişkin konularda Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün sorularını yanıtladı. 
KURTULMUŞ'UN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE;
 
"Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başka bir devletin Merkez Bankası ya da başka bir hükümetin yönettiği ülkenin Merkez Bankası değildir. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile alakalı en ufak birşey söylemiyoruz ama kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlığı ondan çok daha önemlidir" 
 
"ABD DE AYNI SIKINTIYLA KARŞILAŞTI" 
 
"ABD'de aynı sıkıntıyla karşılaştı ve Obama dediki, 'Merkez Bankası'nın politikalarına müdahale ediyorum. Benim istediğim bundan sonraki Merkez Bankası Başkanı kalkınmacı olacak, orta sınıfları gözetecek ve gelir dağılımı adaleti üzerinde çalışacak olan birisi olacak.' Şimdi sayın Obama'nın geçmiş dönemde söylemiş olduğu bu mesele MB'ye bir müdahale değil midir? O zamana kadar bambaşka bir yolda yürüyen FED Obama hükümetinin kararından sonra adımlarını değiştirmiştir" 
 
"MB'NİN BAĞIMSIZLIĞI ARAÇ BAĞIMSIZLIĞIDIR" 
 
"Merkez Bankası bağımsız ama merkez bankalarının bağımsızlığı araç bağımsızlığıdır. Merkez Bankası hükümetten uzakta siyasi iradeye karşı hiçbir sorumluluğu olmayan, millete karşı hiçbir sorumluluğu olmayan bir yapıdır dersek bu hakikatten millete haksızlık olur" 
 
"Vesayet şudur; halkın iradesinin dışında herhangi bir şekilde güç kullanan her odağın ortaya koyduğu eylemler vesayettir. TBMM'nin iradesi dışında hiçbir irade öngörülemez.. İşte onun için eğer bir de amaç bağımsızlığını da verirseniz Merkez Bankası'na zaten bu şu demektir; hükümet ekonomiyle ilgili her gün yüzlerce karar alacak bu yüzlerce kararın hiçbirinde sorumluluğu olmayan yine hükümete bağlı bir kuruluş Merkez Bankası para politiklarından sorumlu olacak faiz ve döviz piyaslarıyla ilgili bütün işlemleri bunlar karar verecekler ama hükümetin almış olduğu genel ekonomik kararların dışında ve onunla hiçbir paralellik arz etmeyecek şekilde, bu kabul edilemez" 
 
"Merkez Bankası genel amaçlarda hükümetin yoluna uymak mecburiyetindedir. Nedir? Türkiye her yıl yüzde 5 kalkınmak zorundadır ki 700 bin yeni istihdam alanı oluşturabilsin ve Türkiye bu istikamette yoluna gitsin. Türkiye cari açığını düşürmek mecburiyetinde, Türkiye ithalat ihracat dengesizliğini aşağı doğru çekmek mecburiyetinde ama Merkez Bankası buralarla hiç ilgilenmiyor. Merkez Bankası'nın yasası buna müsait böyle bir görevi yok. Bizim karşı çıktığımız nokta burasıdır" 
 
MB KÜRESEL FİNANSAL AKTÖRLECE BASKI ALTINA ALINIYOR 
 
"Sayın Durmuş Yılmaz 2013 yılında bir röportaj verdi. O röportajında dedi ki; 'IMF üzerinden faizleri arttırın diye çok baskı yapıldı. Bizde 4 puan faizlerimizi artırdık. Bunun Türkiye ekonomisine maliyeti 10 milyar dolar civarında oldu.' Şimdi kimin böyle bir şey yapmaya hakkı var. Şimdi aynı şekilde Merkez Bankası'nın o dramatik faiz indiriminden önceki onbeş güne bakın dünya piyaslarındaki küresel finans kapitalizminin bütün büyük kuruluşlarından ve onların temsilcilerinden 'faiz artırılmalıdır, faiz artırılmalıdır, faiz artırılmalıdır...' diye ödev verilir edayla söylenen birtakım şeyler var. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nı baskı altına alıyor ve arkasından tehdit ediyor. Diyor ki eğer faizi yükseltmezsen biz de buraya gelen yabancı sermaye de geri gider. Meselenin bam teli burasıdır."  
 
Çözüm süreci, Cumhurbaşkanı seçimi, yasa dışı dinlemeler, ekonomi ve Merkez Bankası'nın faiz indirimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, çözüm sürecine ilişkin olarak önemli adımlar atıldığını ve halkın desteğinin alındığını vurguladı. 
 
Kurtulmuş, ''Çözüm sürecinin sahibi sadece AK Parti değildir, çözüm sürecinin sahibi 77 milyondur'' dedi. 
 
Gündemi en çok meşgul eden Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak da Kurtulmuş, ''Muhalefetin tutumu hazin bir meseledir, üzerinde düşünülmeli'' diyerek Türkiye'nin başkanlık sistemine doğru gittiğini belirtti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA