• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin Ateşkes Zaferi
19 Ocak 2009 Pazartesi 16:19

Türkiye'nin Ateşkes Zaferi

İsrail'in Gazze saldırıları sürerken Ortadoğu'da ateşkes için temaslarda bulunan Ahmet Davutoğlu, Hamas'ın Türkiye'nin talebiyle ateşkes ilan ettiğini söyledi.

Davutoğlu, Türkiye gibi ülkelerin, "bölgenin vicdanı" gibi hareket ettiğini vurguladı.

Uluslararası ateşkes çabalarının ardından, İsrail 17 Ocak akşamı tek taraflı ateşkes ilan etmiş, Hamas ve diğer Filistinli gruplar da 18 Ocak'ta ateşkes ilan etmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin son Gazze olaylarında Hamas'a dayalı bir politika yaptığı yorumlarının tamamen yanlış olduğunu belirterek, "Türkiye, Hamas'ın bir faktör olduğunu göz önüne alan bir politika yapıyor, ama hiçbir faktörü de dışlamıyor" dedi.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu ile birlikte Gazze'deki son gelişmeler ve yaşanan sürece ilişkin Conrad Oteli'nde basını bilgilendirme toplantısı yaptı.

Davutoğlu, kameraman ve foto muhabirlerinin görüntü almasına izin verilmeyen toplantıda, 6 yıllık görevi boyunca hiç ''on the record'' konuşmadığını belirterek, bu nedenle gazetecilerden konuşmasının konseptinden bağımsız herhangi bir cümleyi, yanlış anlaşmalara neden olmamak için haberlerinin başlığına taşımamaları ricasında bulundu.

Davutoğlu, Türkiye'nin, Orta Doğu politikasında ''bölgeyi kuşatan içselleştirici bir bakış açısı geliştirmeye çalıştığını'', hiçbir zaman herhangi bir ülkenin karşısında, bir başka ülkenin yanında yer alma politikasının bulunmadığını anlattı.

Yine de bazı yorumcuların, Gazze olayında Türkiye'nin belli bir gruba yakın durduğunu söylediklerini belirten Davutoğlu, son bir hafta içinde bölgede sorunun çözümüne yönelik karşıt görüşte ülkelerin 2 ayrı toplantısı olduğunu, bunların ikisinde de Türkiye'nin yer aldığını söyledi.

Davutoğlu, herhangi bir ülkenin ya da grubun yanında yer almış olsaydı Türkiye'nin birisi Doha'da Arap Zirvesi olarak düzenlenen, diğeri Mısır'ın organize ettiği ve AB temsilcilerinin de katıldığı iki toplantıda birden yer almasının mümkün olmadığını kaydetti.

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge ülkelerine yönelik turunda Suriye'den Mısır'a, Ürdün'den Suudi Arabistan'a pek çok ülkeyi ziyaret ettiğine de değindi.

Türkiye'nin bölgedeki çekişmelerin bir parçası haline gelmek istemediğini söyleyen Davutoğlu, ''Türkiye, bugün bu politikalarda bu ülke gruplarına aynı derecede yakın. Bunun bilinmesinde fayda var. Dolayısıyla bu bölgeyi kuşatan platformlara öncülük etmeye çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için de bütün ülkelerle yakın ilişki içinde olmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN YAKLAŞIMI


Türkiye'nin hiçbir zaman bir olay gelişirken ''Dur bakalım seyredelim, biri birini öldürürse kınayalım'' yaklaşımı içinde bulunmadığını, olayların çözümü için çaba harcadığını vurgulayan Davutoğlu, bazı yorumlarda öne sürüldüğü gibi Hamas yanlısı bir tutum sergilemediğini de belirterek, ''Türkiye, Hamas'ın bir faktör olduğunu göz önüne alan bir politika yapıyor, ama hiçbir faktörü de dışlamıyor'' dedi.

Son olaylarda Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e yönelttiği bazı eleştirilerinin bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Ancak şunu unutmamak lazım; Türkiye gibi ülkeler bulundukları bölgenin kaderini ve vicdanını duymak, hissetmek durumundadırlar. Her gün televizyonlarda çocuk cesetleri, yaralanmaları, sivil alanların bombalanması söz konusuyken Türkiye buna kayıtsız kalamaz. Bu herhangi bir ülkeye karşı tavırdan çok bu olayın kendisine yönelik bir tavırdır. İsrail Başbakanı'nın Suriye-İsrail Barış Planı çerçevesinde Türkiye'de bulunduğunu unutmamak lazım ve bu endirekt görüşmelerin durdurulmadığını, sadece taraflarca askıya alındığını da unutmamak lazım. Bu politika, ne Yahudilere karşı bir politikadır ki Türkiye'nin tarihinde olmayan bir şeydir herhangi bir etnik ya da mezhebi gruba karşı politika geliştirmek... Türkiye hiçbir yerde etnik veya mezhep temelli bir karşı taraf algısı içinde olamaz, aynı şekilde İsrail halkına karşı da... Ama uygulanan politika yanlışsa Türkiye gibi bölgenin vicdanını temsil etmesi gereken bir ülke buna sessiz kalamaz, bu ülkenin lideri buna sessiz kalamaz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA