• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin 11 Eylülü
06 Haziran 2010 Pazar 21:06

Türkiye'nin 11 Eylül'ü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail saldırısından sonra Cidde'de acilen toplanan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Yürütme Kurulunun toplantısında bir konuştu.
 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının Türkiye'nin ''11 Eylül'ü'' olduğunu, bölgesel ve küresel bakışlarına derin etkisi olacağını ve ''hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı anlamına geldiğini'' söyledi.

Davutoğlu, İsrail saldırısından sonra Cidde'de acilen toplanan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Yürütme Kurulunun toplantısında bir konuşma yaptı.

Konuşmasına, ''İsrail'in Gazze'deki Filistin halkına yardım götüren gemileri hedef aldığı barbar saldırısının ardından Türk hükümeti adına İslam Konferansı Teşkilatının kardeş üye ülkelerinin gösterdiği destek ve dayanışmadan ötürü Türkiye'nin en içten minnet ve memnuniyetini ifade etmek isterim'' diyerek başlayan Davutoğlu, çok uluslu sivil filonun insani yardım taşıyan 32 ülkeden silahsız sivillerden oluştuğunu hatırlattı.

Bu uluslararası insani yardım misyonunun tek amacının Gazze'de 4 yıldır İsrail'in insanlık dışı kuşatmasının altındaki halka çok gerekli yardımı sağlamak olduğuna işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:

''İsrail Savunma birlikleri, İsrail kıyılarına 72 deniz mili uzaklıktaki uluslararası sularda gemilere saldırdı. Gemiler temel gıda, ilaç ve yaşamak için gerekli diğer besin maddeleri taşıyordu. İsrail askerlerinin saldırısı sonucu 9 Türk vatandaşı öldü, birçoğu yaralandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları tarihinde ilk kez başka bir ülkenin askerleri tarafından öldürüldü.

Dahası, İsrail izin olmadan gemilere bindi ve zorla Aşdod Limanı'na yöneltti. Yolcular İsrail'de gözaltına alındı. İsrail'in bu eylemi eşkıyalık, korsanlık, taammüden cinayet ve adam kaçırma gibi suçların hepsini içermektedir. Kısaca bu hiçbir koşul altında mazur görülemeyecek bir devlet terörüdür.''

Türkiye'nin bu korkunç saldırıyı şiddetle kınadığını kaydeden Davutoğlu, İsrail'e bu ağır suçundan dolayı hesap sorulması ve bunun cezasız kalmaması için ulusal ve uluslararası düzeylerde gerekli tüm önlemleri almaya kararlı oldukları vurguladı.

Ahmet Davutoğlu, ''Bu tek olay, bölgenin tarihinde bir 'dönüm noktasıdır.' Bu bizim '11 Eylül'ümüz olmuştur, ki bu bizim bölgesel ve küresel bakışımıza derin etkisi olacaktır ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak anlamına gelmektedir'' dedi.

''İnsanlık onuruna yapılan haksızlık ve açık ihlal karşısında sessiz kalamayız'' diyen Davutoğlu, hiçbir devletin hukukun üstünde olmadığını, İsrail'in bu yasa dışı ve kabul edilemez tavrının hesaba geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu, ''Gazze'ye yapılan haksız kuşatmanın sürdürülemeyeceğini ve İsrail'in bunu zorla yaptıran umursamaz politikalarının bölgesel barış ve istikrar için büyük bir tehdit oluşturduğunu'' vurgulayarak, İKT üyesi ülkelere, Gazze halkına uygulanan ambargonun kaldırılması ve Arap-İsrail çatışmasına çözüm bulunmasına yönelik baskı için birlikte çalışılması çağrısında bulundu.

DAVUTOĞLU: "KİPRİYANU'NUN İSRAİL ZİYARETİNE ŞAŞIRMADIK VE SON DERECE NORMAL KARŞILADIK''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in yardım gemilerine kanlı saldırısından sonra Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu'nun İsrail'i ziyareti etmesine "şaşırmadıklarını" söyledi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Yürütme Kurulu toplantısından sonra İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu Kipriyanu'nun ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine, "Bu ziyarete şaşırmadık ve son derece normal karşıladık" dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Zaten yardım gemilerinin limanlarında bulunmalarını da kabul etmemişlerdi. Buna çok şaşırmadık, zaten Kıbrıs Türk tarafına da ambargo uyguluyorlar. Ortak noktaları var burada. Fakat biz doğu Akdenizde ne istiyoruz? Biz doğu Akdeniz'de barış istiyoruz. Biz orada ne abluka, ne izolasyon, ne ambargo, askeri veya diğer tansiyon istemiyoruz. Kipriyanu'nun İsrail ziyaretinin detaylarını da bilmiyorum."

Davutoğlu, Türkiye'nin bundan sonraki olası adımlarına ilişkin bir soru üzerine de, "konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını" yineledi ve "bu işin peşini bırakmayacaklarının" altını çizdi.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA