• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Washingtona tepki
05 Ağustos 2010 Perşembe 16:54

Türkiye'den Washington'a tepki

Türkiye, Washingtondan gelen, Siyonist işgal korsanlarının kanlı gemi baskınını soruşturacak Birleşmiş
Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı önceki gün (2 Ağustos Pazartesi) akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak açıklamadan duyulan rahatsızlık iletildi.

Fransız Haber Ajansı'na bugün (4 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili bilgi veren bir Türk diplomat, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Gazze'ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu'na yapılan saldırıyı soruşturmak üzere kurulan uluslararası komisyonun göreve başlayacağını açıklamasının ardından ABD'nin BM nezdindeki daimi büyükelçisi Susan Rice'ın BM komisyonunun, "İsrail"in açtığı soruşturmanın üzerinde yer almayacağı, onun tamamlayıcısı olacağı yönündeki açıklaması üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Doug Sulliman'ın Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, kendisine Rice tarafından yapılan açıklamadan duyulan rahatsızlığın iletildiğini söyledi.

Ankara, Amerika'nın komisyonun görevinin Türkiye ile Siyonist işgal devleti arasındaki güçlü ilişkileri onarmak olduğu yönündeki görüşüne de karşı çıktı.

Türk diplomat, saldırının Türkiye ile Siyonist işgal devleti arasında değil saldırıya uğrayan gemide 30 ülkeden insan olduğu için uluslararası toplum ile işgal devleti arasında bir sorun olduğuna işaret ederek, "Komisyonun görevi Türkiye ile "İsrail" arasındaki ilişkileri iyileştirmek değil" dedi.

Birleşmiş Milletler soruşturmasını olumlu bir adım olarak gören, ancak tam tatmin olmayan Türkiye, Amerika’nın son açıklamasının sorunu iki ülke arasına indirgemek olduğunu düşünüyor.

Türkiye, uluslararası hukuk kurallarını çiğneyen Siyonist işgal devletinin, suçu tüm insanlığa karşı işlediği inancıyla uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulmasını istiyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA