• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Mursiye destek
04 Temmuz 2013 Perşembe 09:42

Türkiye'den Mursi'ye destek

İstanbul ve Ankara'da düzenlenen gösterilerde Mısır'da ordunun yönetime el koyması protesto edildi.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları ile bazı sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek Muhammed Mursi'ye destek gösterisi yaptı.

Beşiktaş'taki Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruptakiler, Türk bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

"İstanbul'dan Mursi'ye bin selam", "Zalimlere karşı direneceğiz" ve "Dik dur eğilme, bu ümmet seninle" sloganları atan gruptakiler zaman zaman tekbir getirdi.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin, burada yaptığı açıklamada, bugün dünyanın gözü önünde adeta canlı yayında bir darbeye şahitlik edildiğini söyledi.

Gergin, " Mısır halkının iradesinin üstünde bir güç kabul etmiyoruz. Bu sürecin henüz bitmediğini ve sürecinMısır halkı lehine sonuçlanacağını umuyoruz. Seçimle gelen yönetimler, yine seçimle gider. Siyasi duruşumuzda vicdanı merkeze alan bizler, bu senaryoya karşı Mısır halkının ve onun liderinin yanındayız" diye konuştu.

 

Eyleme destek veren gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da darbenin henüz tamamlanmadığını, direnişin devam ettiğini, gelen bilgilerin, Mursi'nin teslim olmayacağı yönünde olduğunu söyledi.

Kendilerine, üst düzey bazı komutanların Mursi'nin yanına geçtiği yönünde bilgilerin de ulaştığını kaydeden Dilipak, şöyle devam etti:

"Ümit ederim ki ülkede bir iç savaş yaşanmaz. Bu süreç bir kere daha bazı şeyler üzerinde düşünmemiz için bir fırsat oldu. Biz bugün burada, namlusunu halka dönmüş tanka selam durmayan bir lider ve bir halkı selamlamak için geldik. Mısır'da yaşanan bu darbe girişimi sadece Mısır'a değil, 'kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle' kabilinden aynı zamanda Türkiye'ye, Suriye'ye, Gazze'ye yönelik bir tehdittir. İslam coğrafyasında Müslümanların siyasi taleplerine karşı birileri meydan okuma içinde. Hep birlikte bu saldırıya karşı direneceğiz. Teslim olmayacağız. Sonuçta halkın ve Hakk'ın dediği olacak. Kazanacağız."

Dilipak, gündüz saatlerinde sivil toplum örgütleri olarak bir basın açıklaması yapılacağını, cuma namazından sonra da Fatih Camisi'nde olacaklarını ifade ederek, herkesi katılmaya davet etti.  

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım da Mısır'da halkın iradesine karşı bir darbe girişimi yaşandığını belirterek, Mısır'ın bütün şehirlerinde bu darbe girişimine karşı halkın güçlü bir iradesinin söz konusu olduğu yönünde haberler aldıklarını kaydetti.

Yıldırım, "İsrail bundan çok memnun görünüyor ama bu darbe girişiminin sonucunda Mursi bu girişimi atlatırsa çok daha güçlü olacak ve eğer gerçekten Mursi'ye bir zarar verilirse, gördüğümüz kadarıyla da halk harekete geçecek ve birçok yerde de İsrail karşıtlığı artmış olacak" diye konuştu.

Özellikle İslam dünyasında son dönemlerdeki bağımsızlık hareketlerine karşı şu anda Türkiye de dahil birçok yerde eylemler gerçekleştirildiğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu eylemlerin arka planına baktığınız zaman ne yazık ki ilk planda İsrail'i görüyorsunuz. Mısır'da da İsrail'in daralan o yapısına karşı şu anda isimleri de bilinen İsrail dostlarının Mısır içerisindeki para dağıtmaları, halkı organize etmeleri, medyayı kullanmaları sonucunda bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız."

Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen de halkın iradesine karşı sürekli bir komplonun söz konusu olduğunu vurgulayarak, "Bu sadece Mısır'da olmadı. Taksim Gezi Parkı olayı da benzerdir. Neticede halkın iradesine, çevreye karşı vesayet sisteminin bir direnişidir bu" diye konuştu.

Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek gösterisi düzenledi.

''Müslüman uyuma, Mısır'a sahip çık"

 

Beşiktaş'taki Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ile AGD üyeleri de ''Müslüman uyuma, Mısır'a sahip çık" ve "Diren Mursi, ümmet seninle" sloganları attı. Gruptakiler slogan atarken davul da çalındı. 

Ellerinde Saadet Partisi ve AGD bayrakları bulunan gruptakiler, zaman zaman da tekbir getirdi.

Grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Selman Esmerer, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan güçler dengesi ve denkleminin kan ve gözyaşı düzeninin devam ettiğini belirterek, "Zulümle abad olunmaz" dedi.

Küresel güçlerin Mısır'a ve Mısır halkına kölelik rolünü biçtiğini kaydeden Esmerer, "Bütün bunların arkasındaki güç, Hüsnü Mübarek zamanında oluşan güç ve çıkar odakları ve onların uluslararası destekçileridir" dedi.

Esmerer, Mısır ordusunun uluslararası bir propagandanın etkisinde kaldığını vurgulayarak, "kardeş kanı dökülmemesi" çağrısı yaptı.

Başkentte destek gösterileri

İHH, MAZLUMDER ve Özgür-Der üyeleri de  akşam saatlerinde Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanarak, "Dik dur eğilme, Müslümanlar seninle", "Ankara'dan Mısır'a, kardeşlere bin selam", "Paşaların tankı yıldıramaz halkı" sloganları attı.

İHH Ankara Temsilcisi Mustafa Sinan, yaptığı açıklamada, Mursi'nin Mısır'da asayişi sağlamak için bütün çabasını sarf ettiğini belirterek, ülkedeki durumu aylardır yakından takip etmeye çalıştıklarını söyledi.

Tahrir Meydanı'nın dışında, oradakilerden 2-3 kat daha fazla insanın Mursi'ye destek için toplandığını ancak bu grubun medyada dile getirilmediğini savunan Sinan, Mursi'nin gitmesinin istendiğini ifade etti. Mısır'daki muhalefete destek veren Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ı da kınadıklarını anlatan Sinan, bu ülkelerin muhalefete Mursi'yi köşeye sıkıştırabilmek için ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerin iddia etti.

MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Serdar Oğuz da Mısır'da 2011'de gerçekleşen "Tahrir devrimi" ve sonrasındaki seçimlerde Mısır demokrasisinde milat niteliğinde bir dönüşüm yaşandığını belirterek, ancak bugün seçimle başa gelmiş sivil idareye yönelik darbe gerçekleştirildiğini söyledi.

Gazeteci Adem Özköse de Mısır'daki arkadaşlarıyla görüştüğünü ve Mısırlıların tankların önüne yattığını bildirdi. Özköse, Mısır'daki Müslümanların sonuna kadar direneceklerini belirterek, Türkiye'deki Müslümanlar olarak Mısırlıların, Mursi'nin yanında olduklarını ifade etti.

Grup, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dağıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA