• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Mısırdaki taraflara itidal çağrısı
03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:53

Türkiye'den Mısır'daki taraflara itidal çağrısı

Türkiye, Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi yanlısı ve karşıt görüşlü protestocular arasında çatışmalara varan gerginlikle ilgili taraflara itidal çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da son günlerdeki siyasi krize paralel yaşanan şiddet olaylarında tüm tarafların, ülkenin birlik ve beraberliğini, demokratik kurumlarını, istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve güçlendirmek için çaba sarf etmesini ve her tür şiddetten, provokasyondan uzak durması gerektiğini bildirdi.

Açıklamada, Türkiye'nin, dost ve kardeş Mısır’ın istikrar ve güvenliğini, hem Türkiye hem de bölge için hayati önemde gördüğü kaydedildi.

25 Ocak Devrimi olarak tarihe geçen Mısır Devrimi'nin, Mısır halkının meşru taleplerini karşılamak için yapıldığı belirtilen açıklamada, Ankara'nın Mısır halkının bu özgür iradesini desteklediği ifade edildi.

Açıklama şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde yaşanan hadiseler, Mısır Devriminin büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemelidir. Bütün taraflar, Mısır’ın birlik ve beraberliğini, demokratik kurumlarını, istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve güçlendirmek için çaba sarf etmeli ve her tür şiddetten, provokasyondan uzak durmalıdır. Demokratik mekanizmaların işletildiği bir ortamda siyasi ve ekonomik sorunlara diyalog yoluyla çözüm bulmak her zaman mümkündür."

Seçimle gelen seçimle görevden ayrılır

Bütün demokrasilerde seçimle iş başına gelen yöneticilerin yine seçimle görevden ayrıldığının evrensel bir gerçek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, " Mısır halkı ve yönetimi, mevcut krizi aşmak için yine demokratik kurallar çerçevesinde bir yol haritası belirleyebilecek kudrettedir. Anayasal meşruiyet içerisinde kalınarakMısır halkının iradesine saygı duyulması, Mısır’daki demokratik sistemi güçlendirecektir. Mısır’da tüm taraflarca şiddetten kaçınılmasını, hukukun üstünlüğüne saygı duyulmasını ve teenni ile hareket edilmesini temenni ediyoruz. Ortaya çıkan gerginliğin giderilmesi ve yaşanan olayların bir an önce sonlandırılabilmesi için anayasal demokrasi zemininde karşılıklı anlayış ve diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Mısır bunu başaracak kültüre, iradeye ve birikime sahiptir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin Mısır'a desteği sürecek

Uzun bir tarihe ve köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın içinde bulunduğu güçlükleri geride bırakarak, tüm kurumlarıyla, demokrasi ve hukuk devletinin kurallarını uygulamak suretiyle müreffeh, yeni bir Mısır inşa edeceğine ve bölgede ilham kaynağı olmaya devam edeceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, "Dün olduğu gibi bugün de Türkiye, dost ve kardeş Mısır’ın yanında olmaya ve Mısır’ın siyasi istikrarına, birlik ve beraberliğine ve ekonomik kalkınmasına destek vermeye devam edecektir" denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA