• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden İsraile sert tepki
12 Ocak 2010 Salı 16:34

Türkiye'den İsrail'e sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'le yaşanan diplomatik krize ilişkin sert bir açıklama yaptı.
Dışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanlığının açıklamasındaki Türkiye'ye yönelik ifadeleri "şiddetle" kınadı. Erdoğan da "Böyle bir yaklaşım, anlayış İsrail yönetimi tarafından gösterilirse, tabii ki Türkiye tarafından karşılığını her zaman için bulacaktır" dedi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Filistin'e yönelik uygulamaları hakkında Ankara tarafından dile getirilen eleştiri ve uyarılara cevaben İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların "esefle" karşılandığı belirtildi.
"Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politikası lafzı ve ruhuyla tüm ülkelerin ve halkların barış, güvenlik ve istikrarının sağlanmasını, bu amaçla orantısız güç kullanımı ve izolasyon uygulamaları yerine diyaloğun, angajmanın ve barışçıl yöntemlerin öne çıkarılmasını amaçlamaktadır" denilen açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu doğrultudaki barışçıl girişimlerinin bölgede ve ötesinde takdir toplamakta olduğu ve münhasıran İsrail'in Gazze'deki kabulü mümkün olmayan uygulamaları ile politikalarına yönelik olduğu bildirildi.
Türkiye'de Yahudi aleyhtarlığının tahrik edildiği iddialarının da her türlü temelden yoksun olduğunu belirten Bakanlık, "Tarihi sicilimiz ve anti-Semitizmin bir insanlık suçu teşkil ettiği yönünde bizzat Sayın Başbakanımız tarafından yapılan açıklamalar bu iddianın mesnetsizliğinin en bariz kanıtıdır" ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanlığı açıklaması, "İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer alan Türkiye'ye yönelik ifadelerin iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan sözler olduğuna inanıyor, açıklamadaki ifadeleri şiddetle kınıyoruz" sözleriyle son buldu.

ÖZÜR BEKLENİYOR
Türkiye, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuç Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin izahat ve özür beklediğini bildirdi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından Bakanlığa çağrılarak, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının (Danny Ayalon) Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin protestomuz iletilmiş, bu konu ile ilgili olarak izahat ve özür beklediğimiz bildirilmiştir" denildi.
Açıklamada, "Gerek yaptığı son açıklamalarda, gerekse Tel Aviv Büyükelçimizle yaptıkları görüşmedeki söylem ve davranışlarıyla diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığını diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Türkiye'yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz" denilerek, Tel Aviv Büyükelçisi Çelikkol'a yapılan muamele ile ilgili olarak telafi edici adımların atılmasının beklendiği kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA