• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Bingaziye selam
05 Temmuz 2011 Salı 10:36

Türkiye'den Bingazi'ye selam

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bingazideki Tahrir Meydanında binlerce kişi tarafından tekbirlerle karşılandı. Bingazide önceki gün akşam namazı sonrasında Tahrir Meydanında toplanan..

10 Özel Harekâtçı, 8 koruma ve Bingazili askerlerin “etten duvar” örmesine rağmen, Davutoğlu izdihamdan ezilme tehlikesi geçirdi. Davutoğlu’nunmeydana geldiğinin anons edilmesinin ardından, meydandan “tekbir” sesleri ve “Teşekkürler Erdoğan, Teşekkürler Türkiye”, “Kaddafi defol, özgür Libya” sloganları yükseldi.

‘TÜRKİYE’DEN SELAM’

Meydanda kadınların ellerinde ölen çocuklarının resimleriyle yaptığı geçit ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin resminin bulunduğu “Teşekkürler Fransa” panosu dikkati çekti. Bingazililere Arapça seslenen Davutoğlu, “Ey Ömer Muhtar’ın çocukları, size selamolsun. Türk halkının selamını getirdim. Tarihimiz, kaderimiz, geleceğimiz müşterek. Libya’nın geleceği çok daha güçlü ve parlak olacak” dedi. Davutoğlu, uçakta aralarında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “İzdihamdan hiç korkmadım. Korku bizden korksun canım, biz niye korkalım. Oraya kadar gelip, hazırlığı görüp bunu geri çeviremezdim” dedi.

‘MİSYONUMUZ BÜYÜK’

Davutoğlu, dün Konya Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’nuın düzenlediği gecede, Bingazi’de halkın kendisine büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Artık bizim hedefimizin ve bize dönük beklentilerin Konyamızla, Anadolumuzla, ülkemizle sınırlı olmadığını, çok daha büyük bir misyonun temsilcisi olduğumuzu bir kez daha hissettim” dedi.

‘Trablus’u ihmal etmedik’

Davutoğlu, Kaddafi’nin hâkim olduğu Trablus’a da birlik mesajı verdiğini söyleyerek, “Trablus’u asla ihmal etmedik. Buraya gelmem Trablus’a bir mesaj, Trablus’u dışlamak değil. Ama Türkiye, Libya’ya yönelik politikasını açık bir şekilde söyledi” dedi. Davutoğlu, Libya Geçici Ulusal Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil’in, “Türkler olmasaydı, biz buralardan sürülürdük. Sömürgecilere karşı da bizim babalarımız Enver Paşa va Mustafa Paşa ile beraber savaştı” dediğini söyleyerek, Konsey’in en çok beklentisinin Türkiye’den olduğunu söyledi. Davutoğlu, yaptığı işin hem beyin hem kalp yönü olduğunu belirterek, “Türkiye’nin yaptıklarından rahatsız olanlar olacak. Bunu göze alacaksınız. Hiç kimse rahatsız olmasın, ben Ankara’da oturayım derseniz hiçbir şey yapamazsınız” dedi.

Muhaliflerden Afrika Birliği’ne ret

Libyalı muhalifler, Afrika Birliği’nin hazırladığı çerçeve anlaşmasını, Muammer Kaddafi’nin iktidarda kalmasına olanak sağladığı gerekçesiyle reddetti. Muhaliflerin sözcüsü Abdülhafız Ghoga, “Reddettik çünkü çerçeve anlaşma Kaddafi’nin, oğullarının ve yakın çevresinin gitmesini öngörmüyor. Oysa biz bu talebimizi birçok kez tekrarlamıştık’’ dedi. Afrika Birliği’nin hazırladığı anlaşma önerisinde, açıkça Muammer Kaddafi’nin iktidarı bırakması istenmiyordu. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ise, babasının “içinde yer almadığı” bir çözümün imkânsız olduğunu iddia etti. Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ise, “Kaddafi’nin bugün ya da gelecekte ülkede kalma şansının olmadığını” belirtti.

YUNAN SAT KOMANDOLARI YARDIM GEMİSİNE ÇIKTI

Gazze filosunda yer alan ve limandan izinsiz çıkan Kanada gemisi “Tahrir”e Yunan SAT komandoları müdahale etti. Önce su sıkarak gemiyi engellemeye çalışan SAT komandoları başarısız olunca gemiye çıkma girişiminde bulundular. Gemideki iki aktivist, bir sahil güvenlik botunu, kanoyla oyalayarak engellemeye çalıştı. Aktivislerin ayrıca, balık ağlarıyla geminin çevresini sararak komandoları engellemeye çalışmalarına rağmen SAT komandoları bir süre sonra gemiye çıkmayı başardı. Kontrolü ele geçiren komandolar gemiyi romorkörle limana çekti. Bu arada gemi çekilirken sahilde toplanan bir grup, gemiyi alkışlarla karşıladı ve “Özgür Gazze” diye slogan attı.

Habertürk

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA