• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyedeki büyüme süreci istikrara kavuştu
21 Ekim 2013 Pazartesi 14:02

Türkiye'deki büyüme süreci istikrara kavuştu

IMF Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Lewis, Türkiye'deki büyüme sürecinin istikrara kavuştuğunu söyledi.

IMF, fon çalışanlarının küresel, temel ülke grupları ve tek tek ülkeler seviyesinde ekonomik gelişmelerle ilgili analiz ve tahminlerini içeren ve yılda iki defa yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu (WEO) sunumunu İstanbul'da gerçekleştirdi.    

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve IMF Türkiye Ofisi işbirliğiyle Tekfen Tower konferans salonunda düzenlenen  "Geçişler ve Gerilimler" konulu sunumda, Ekonomist Damiano Sandri ve Ekonomist Andrea Pescatori konuşmacı olarak yer aldı.

Moderatörlüğünü Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis'in üstlendiği sunumda konuşan Sandri, ABD'deki para politikalarının sıkılaşması sonucu diğer ülkelerde de üretimin daraldığını anımsatarak, "ABD'deki para politikalarının sıkılaşması ticari dengelerden çok kur nedeniyle diğer ülkelerde imalat düşüşüne yol açtı. Doları çıpa olarak kullanmayan ülkelerin para birimlerinin, dalgalara karşı daha dayanıklı olduğunu görüyoruz. Yani para politikanız bağımsız olduğunda ABD merkezli dalgalar sizi çok etkileyemiyor" diye konuştu.

Mark Lewis: IMF neleri göremediği konusunda samimi davrandı

Sunumdan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mark Lewis, "dünyada artık krizlerin öngörülemediğini, bu bağlamda IMF'nin kriterlerini değiştirip değiştirmediği, IMF'nin kendisini sorgulayıp sorgulamadığı" yönündeki bir soru üzerine, IMF'nin neleri göremediği konusunda samimi davrandığını söyledi.

"Türkiye için büyüme tahminimiz yüzde 3,8"

Türkiye için büyüme tahminlerinin bu yıl için yüzde 3,8, gelecek yıl için ise yüzde 3,5 olduğunu anımsatan Lewis, çeyrek bazında bakılacak olursa 2013'ün ilk yarısının Türkiye'de çok sağlam geçtiğini belirtti. Lewis, "Önümüzdeki çeyreklerde büyüme biraz yavaşlayabilir ama ondan sonra 2014'te tekrar hızlı bir yükselişe geçecek" dedi.

Lewis, 2015 yılı içerisinde de söz konusu ivme sürecinin devam edeceğine dikkati çekti.

Mark Lewis, Türkiye'deki büyüme sürecinin istikrara kavuştuğunu belirterek, "Dış ortam düzeliyor ve bunun olumlu bir etkisi var. Yurt içi talepte büyüme devam edecek, bunun da olumlu bir etkisi var" diye konuştu.

Türkiye'nin çok sağlam ve güçlü bir büyüme sürecinden geçtiğine dikkati çeken Lewis, şunları kaydetti:

"Burada önemli olan büyümenin yurt içi talebe dayalı olmasından ziyade, yurt dışı talebe dayalı olarak büyüme sürecine dönüştürülmesidir. Bu süreç başladı, bunu çok net görebiliyoruz. Zaten önümüzdeki dönemler için de bu şekilde. Bu sayede sürdürülebilir, güçlü ve de sağlam büyüme süreci devam edecektir." 

"Herkes krizi kaçırdı"

Ekonomist Andrea Pescatori ise 2008-2010 arasında Fed'de çalıştığını belirterek, "Kriz öncesinde hiç kimse yüzde 9'luk küçülmeyi öngörmüyordu" dedi.

Herkesin krizi kaçırdığını ve bunun çok net olduğunu aktaran Pescatori, IMF dahil olmak üzere herkesin dersini aldığını, önemli olanın da bu olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA