• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede yetki ve sorumluluk kargaşası giderilsin
09 Şubat 2010 Salı 17:55

Türkiye'de yetki ve sorumluluk kargaşası giderilsin

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Danıştay 8. Dairesi'nin aldığı kararın,
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Danıştay 8. Dairesi'nin aldığı kararın, Türkiye'de ciddi boyutlarda yetki ve sorumluluk karmaşası olduğunu gösterdiği belirtildi.
     TİMAV'dan yapılan yazılı açıklamada, modern ve demokratik devlet yapılarında, devletin vatandaşı için yapmış olduğu tüm düzenleme ve faaliyetlerin, ''güçler ayrımı ve yetkililik'' ilkesine göre düzenlendiği vurgulandı.
     Demokratik usullerle oluşturulmuş ve halk adına yasa koyma yetkisini Anayasal olarak elinde tutan kurumların, yükseköğretime geçişle ilgili gerekli düzenlemelerin de yetki ve sorumluluğunu YÖK'e verdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Katsayıyla ilgili sorumluların kararları üzerinde sorumluluğu olmayanların tasarruf kullanmaya çalışması, yönetim ilkeleriyle bağdaşmayan ucube bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yasaların uygulama alanında en büyük sorumluluklardan birisine sahip olan Danıştay gibi bir kurum, yasa koyucunun bir kuruma verdiği yetkiyi tanımamakta ve bu kararı ile YÖK'e ve yasa koyucuya neredeyse 'siz yetkili olduğunuz alanda ilgili düzenlemeleri yapamazsınız' demektedir.
     Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişteki farklı katsayı uygulamasını düzenleyen yeni kararının yürütmesini durdurması, Türkiye'de ciddi boyutlarda yetki ve sorumluluk karmaşası olduğunu göstermektedir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA