• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede tohumculuk hızla gelişiyor
08 Eylül 2011 Perşembe 15:27

'Türkiyede tohumculuk hızla gelişiyor'

Tarımın olmazsa olmazı tohum ve tohumculuk önemi son yıllarda artan konuların başında geliyor.

Tarımın olmazsa olmazı tohum ve tohumculuk önemi son yıllarda artan konuların başında geliyor. Özellikle de tohumculukta dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler, Türk çiftçisini bir hayli umutlandırıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da; “Konya tohumculuğun merkezi olacak” dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, son yıllarda çalışmalarına hız verilen tohumculuk konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Kabakçı; “Türkiye’de tohumculuk hızla gelişiyor”

Türkiye’nin hem iç pazarının genişliği hem de coğrafi konumu itibari ile tohumculuk pazarı açısından çok önemli bir konumda olduğunu dile getiren Mustafa Kabakçı, Türkiye’de son yıllarda uygulanan politikalar neticesinde tohumculuk sektörünün hızlı bir gelişme içine girdiğini ve sektörün örgütsel bir yapıya kavuştuğunu söyledi. Kabakçı, söz konusu hızlı gelişmenin yanı sıra bilim ve teknolojinin tohumculuğa daha fazla müdahil olması ile daha fazla otorite ve denetim ihtiyacı hissedildiğini söyledi ve ekledi; “Bu ihtiyaç paralelinde son 8 yılı kapsayan 2003-2011 döneminde sektörü doğrudan ilgilendiren 3 temel kanun çıkarıldı. Bu düzenlemeler sektörde iyi bir örgütlenmeyi sağlamış, kamu ve özel sektörde performanslar yükselmiş ve sorunları azaltılmıştır.”

Mustafa Kabakçı; “Konya tohumculuğun merkezi olacak”

Konya’da 1989 yılında başlayan tohumculuk faaliyetlerine de değinen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, yapılan gayretli çalışmalar sonucunda son 10 yılda Konya’nın Türkiye’de tohumculuğun en fazla yapıldığı il olma başarısı gösterdiğinin altını çizdi. Kabakçı; “AK Parti iktidarımız tohumculuğa da büyük destekler veriyor. Örneğin 2008’de 4 milyon 250 bin TL destek verilirken 2010’da bu rakam 9 milyon 802 bin TL’ye yükselmiş, üretim de buna göre katlanmıştır. Tohumculuğun Konya’da artması ile verimde de büyük bir artış sağlamış, 2011 yılında üretim yapan firmalar üretimlerini yüzde 40 ile 50 oranında arttırmışlardır. İstenilen düzeyde miyiz? Hayır. Tarım ülkesi olarak daha iyi bir konumda olmamız gerekiyor. Hükümet olarak amacımız da bu yönde ve Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya’yı tohumculuğun merkezi haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA