• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede tek Türkiye var
20 Haziran 2013 Perşembe 09:50

'Türkiye'de tek Türkiye var'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Avrupa'da bu kadar yaygın, gösteriler olduğunda onlar gibi 'Meydanda iki Türkiye çatışıyor' dedik mi? Türkiye'de tek Türkiye var" dedi.

 

Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuşan Davutoğlu, bir anda Türkiye hakkında iki hafta içinde yeni bir algı oluşturma operasyonu başlatıldığını söyledi. Davutoğlu, olaylarda komplo teorilerinin ötesinde bir vaka bulunduğunu belirterek, görüştüğü mevkidaşlarına da aynı şeyleri anlattığını ifade etti.

Davutoğlu, "Avrupa'da hangi büyük başkentte veya metropol şehirde bir gösteri dolayısıyla şehrin en büyük meydanı 18 gün normal akışına kapatılır" ifadesini kullandı. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"1 Haziran günü, aynı gün, Frankfurt'ta Blockupy gösterilerinde polis hem biber gazı kullanıyordu hem tazyikli su kullanıyordu. Yüzlerce göstericiyi gözaltına alıp uzun süre kontrol altında tutmuştu saatlerce. Tek gerekçe vardı. Yüzleri kapalıydı. Peki Türkiye'de uzun saatler verilen yayınlarda göstericilerin yüzleri açık mıydı?"

Davutoğlu, "Avrupa başkentlerinde bu kadar yaygın gösteriler olduğunda biz dönüp şunu dedik mi onların dediği gibi, 'İki Türkiye var ve meydanda iki Türkiye çatışıyor'. Hiçbir dışişleri bakanı benim ülkem hakkında böyle konuşamaz. Türkiye'de tek Türkiye var" diye konuştu.

"Saldırıya uğrayan başörtülü hanım, benim çok yakın bir öğrencimin eşidir"

Bir gazetenin, hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtülü bir kadına olaylar sırasında yapılan saldırının doğru olmadığını dile getirdiğini hatırlatan Davutoğlu, konuyla ilgili şunları anlattı:

"O saldırıya uğrayan başörtülü hanım, benim çok yakın bir öğrencimin eşidir. Olayın olduğu gün kendisiyle konuştum. Cezayir'deydim, bizzat aradım. Kayınpederi üniversite arkadaşımdır. Ortada bir fiili vaka var, bu bilinsin diye söylüyorum. Babası üniversite arkadaşımdır, aynı dönemlerde okuduk. Oğlu benim talebemdir. Eşi benim de gelinim sayılır. Ben bunu birinci ağızdan dinledim. Twitter'da bu çıkınca ben şüphe ettim ve dedim ki 'birileri provokasyon yapıp kitlesel karşıtlığa mı yol açmak istiyor' ve bizzat aradım."

Ailenin bir fitneye sebebiyet vermemek için kendisinden bile olayı saklamak istediğini kaydeden Davutoğlu, "Biz bunu Başbakanımız da duymasına rağmen toplumsal tepki doğmasın diye günlerce dile getirmedik. Böyle bir acıyı, bir hanıma yapılabilecek en büyük hakareti siz neredeyse mazur göreksiniz. Ben günlerdir infial içindeyim. Günlerce bu infiali de içimizde taşıdık. Şimdi bu bir özgürlük kullanımı mı?" değerlendirmesinde bulundu.

"Kimse 'iki Brezilya var' demiyor"

Davutoğlu, Brezilya'da da benzer olayların yaşandığını hatırlatarak, "Kimse 'iki Brezilya var' demiyor. Kimse 'Brezilya'nın geleceğinden kaygılıyız' demiyor. Kimse Brezilya hükümetine 'gidin onlarla diyalog kurun' gibi yukarıdan bir dille çağrıda bulunmuyor" diye konuştu.

Davutoğlu, Avrupalı kimi siyasetçiler ve Avrupa Parlamentosu'nda bulunanların çoğunun 1990'lı yılların Türkiyesi'ni tanıyarak bir Türkiye algısı geliştirdiklerini, son 10 yılda Türkiye'de yaşanan başarıların onlar için abnormalite olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Son 15 gün içinde bunlar rahatladı. Niye biliyor musunuz? Eskiden huzursuzluk vardı. Kendi içlerdinde bir Türkiye algısı vardı. Var olan Türkiye realitesi bu algıyla örtüşmüyordu. Var olan Türkiye realitesini hep bastırıyorladı. 15 günde yaşananlar onları rahatlattı. Eski algılarını tekrar inşa edebildiklerini düşündüler, gördüler" dedi.

"Bu bir tecrübe, analiz edeceğiz"

Olaylardan önce bazı provokatif şeyler beklediklerini kaydeden Davutoğlu, son günlerde yaşananların değerlendirildiğini ancak bu tür olayların bir plan dahilinde meydana gelmesini hesap etmenin kolay olmadığını söyledi.

Davutoğlu, "Bu bir tecrübe. Biz de hükümet olarak, devlet aklı olarak bunları analiz edeceğiz. Aramızda da konuşuluyor. Anatomi gibi incelemeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Bild gazetesindeki karikatür

Alman Bild gazetesinde yayımlanan bir karikatüre atıf yapan Davutoğlu, karikatürde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hitler gibi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve kendisinin de onun yanında SS subayları gibi gösterildiğini aktardı.

Davutoğlu, "Bunu bir Alman gazetesi yapıyor. 1,5 sene önce ben gidip Almanya'da yetkililere Neonazi cinayetleri dolayısıyla hesap soran bir Dışişleri Bakanıyım. Aklıma bu geliyor. Bir rövanş mı? Bana Nazi benzetmesi yapılacak, her türlü ırkçılığa karşı sesini yükseltmiş bir Başbakana Hitler benzetmesi yapılacak. Burada bir algı oluşturuluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Duran adam eylemi

Taksim Meydanı'ndaki "duran adam" eylemine de değinen Davutoğlu, kitapsever birisi olarak meydanda eylemcilerin durup kitap okumasına karşılık polislerin de kitap okumasının hoşuna gittiğini söyledi. "Karşılıklı kitap okumalarında hiçbir beis yok" diyen Davutoğlu, eylemin sürdürülebilir olmadığına işaret etti.

Davutoğlu, Taoizm'de yer alan ve hareketin var olan dinginliği bozacağına dayanan "Wu Wei" prensibine atıf yaparak, "Ruh dinginliğini bulayım anlayışıyla yapıyorlarsa felsefe olarak hoşlanabilirim" dedi. Davutoğlu, durmak ile anlamak arasında kelime olarak birçok dilde bağ bulunduğunu anlatarak, "İnşallah durur ve düşünürler. Durduklarında ümit ederim ki anlamaya da başlarlar" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İHH’dan Doğu Hamalı mültecilere 2 tır gıda kolisi yardımı
  • Konya’da silahlı, sopalı ve bıçaklı kavga!
  • Cenaze dönüşü kazada 4 kişilik aile yok oldu
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Ereğli Belediyesi Hanımlar Semt Lokali açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA