• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede okumak hayatımızın yatırımı
19 Aralık 2012 Çarşamba 12:25

'Türkiye'de okumak hayatımızın yatırımı'

Türk üniversitelerinde okuyan Filistinliler, Filistin'in en eski yüksek öğretim kurumu Tulkarem Teknik Üniversitesi'nde üst düzey görevlere atandı.
Taner Aydın - Üniversite eğitimlerini Türkiye'de tamamlayarak ülkelerine dönen Filistinli öğrenciler, Filistin'in en köklü üniversitelerinden Tulkarem Teknik Üniversitesi'nin üst düzey yöneticileri oldu. Türkiye'de okuyan öğrencilerden biri rektör, ikisi dekan, biri de öğretim görevlisi olarak üniversitede göreve başladı.
Halen 5 bin öğrencinin eğitim gördüğü, 1930'da kurulan Tulkarem Teknik Üniversitesi'nin rektörlük binasında AA muhabirine açıklamada bulunan Rektör Dr. Said Mallak, "Türkiye'de Bilkent Üniversitesi'nden mezun oldum, sonra ülkeme geri döndüm. Şimdi de rektörlüğe atandım. Diğer iki akademisyen arkadaşımızdan Dr. Rezzak Astite Bilim ve Sanat Fakültesi'ne, Dr. Nail Selman Toplum ve Kalkınma Fakültesi'ne dekan oldu. Ömer Cude ise Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi" dedi.
-"Türkiye'de okumak hayatımızın yatırımı"-
Hepsi son derece akıcı bir Türkçe ile konuşan akademisyenler, Türkiye'de okudukları yılları ve Türkiye'yi büyük bir sevgi ile anarak, Türkiye'de üniversite eğitimi almış olmayı hayatlarının en değerli yatırımı olarak nitelendirdiler.
Türkiye'de Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Bilgisayar Bölümü mezunu Bilim ve Sanat Fakültesi Dekanı Dr. Astite, Tulkarem Üniversitesi'nde Türkiye'de doktora eğitimine devam eden başka Filistinli öğrencilerin de bulunduğunu belirterek, "Yakın bir gelecekte onlar da Filistin'e dönerek üniversitemizin akademik kadrosuna katılacaklar" diye konuştu.
Astite, Türkiye'den daha fazla doktora öğrencisi kabul etmesi talebinde bulunurken, üniversitelerine 2 yıllık eğitim verecek bir fakültenin yapılması için de Türkiye'den maddi destek beklediklerini kaydetti.
Kıbrıs'ta Yakın Doğu Üniversitesi'nden mezun Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Ömer Cude de, Türkiye'nin son yıllarda artan ağırlığıyla bölgenin en önemli aktörlerinden biri haline geldiğini söyledi.
Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkarem şehrinde kurulu Tulkarem Teknik Üniversitesi, Filistin'in en eski üniversitesi kabul ediliyor.
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA