• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede işsiz sayısının en az olduğu iki il
21 Mart 2014 Cuma 13:32

Türkiye'de işsiz sayısının en az olduğu iki il

TÜİK 2013 yılı Hanehalkı İşgücü istatistiklerine göre bir yılda işsizlik oranı 1,4 puan azalan Konya-Karaman bölgesindeki işsizlik rakamları, Türkiye ortalamasının 5 puan altında gerçekleşti.

Yeni teşvik sisteminde dezavantajlı duruma düşmüş olmasına rağmen Konya, Türkiye İstatistikKurumu (TÜİK) 2013 yılı Hanehalkı İşgücü istatistiklerine göre bir yılda işsizlik oranını 1,4 puan azaltmayı başardı. Bölgedeki işsizlik rakamları, Türkiye ortalamasının 5 puan altında gerçekleşti.Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin (milli gelir artışı) daha fazla insana istihdam sağladığı ölçüde anlam kazandığını söyledi.

İstihdamın artmadığı bir ülkede veya bölgede sadece üretim ve gelir kaybı ile değil, aynı zamanda sosyal problemler, sosyal dışlanma ve yoksullukla da karşı karşıya kalındığını dile getiren Akman, "Bu nedenle makro ekonomik göstergelerden olan işsizlik oranı, politika yapıcıların dikkate alması gereken en önemli parametrelerden biri olarak değerlendirilmektedir" dedi.

TÜİK 2013 yılı Hanehalkı İşgücü istatistiklerine göre 2012 yılında Konya-Karaman bölgesinin işsizlik oranı yüzde 6,1 iken, 2013 yılında bu oranın 1,4 puanlık azalış ile yüzde 4,7 seviyesinde gerçekleştiğini vurgulayan Akman, şunları kaydetti:

"Bu oran, bölgede, ilgili dönemde Türkiye ortalamasından 5 puan aşağısında gerçekleşmiştir.Yeni teşvik sisteminde dezavantajlı duruma düşmüş olmasına rağmen Konya, ihracatta kısmi de olsa sektörel ve ülke çeşitlenmesine gitmiş, istihdam oluşturma kapasitesini artırmıştır. Bu sayede ilimiz, işsizlik oranları, son yıllar itibarı ile ülke ortalamasının altında kalmıştır. Ülkemizde ve ilimizde istihdam imkanlarının artırılması ve geliştirilmesinin yollarından bir diğeri de kurumve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarından geçmektedir. İstihdamı artırarak, ekonomik büyümeyi gerçekleştirmek ve anlamlı kılmak isteyen özel sektör işletmelerinin gerek bölgemizde, gerekse ülke genelinde aktif bir organizasyon oluşturarak, örgütsel değişimi ve gelişimi hızla gerçekleştirmeleri zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 95 gibi büyük bir çoğunluğu aile şirketlerinden oluşmaktadır ki bu durum ilimiz için de geçerlidir. "

- Analitik düşünme yeteneği kazandıracak müfredat talebi

İş gücünün bilgisayar ve yabancı dil kullanımındaki beceri düşüklüğü gibi bazı faktörlerin, işletmelerin ulusal ve küresel rekabet şansını azalttığına dikkati çeken Akman, "Bu nedenle bölgedeki üniversiteler, teknik eğitim fakülteleri ve diğer eğitim kurumlarında piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü konusunda öğrencilere analitik düşünme yeteneği kazandırabilecek müfredat değişikliklerine ihtiyaç duyulmaktadır" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor
  • Savunma ve güvenlik harcamalarında artış
  • “Konya yeni rekorlara imza atacak”
  • Konya'da FETÖ operasyonu! 5 astsubaya gözaltı
  • 'Kullanmadım' dediği ByLock'a 216 bin 953 kez girmiş

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA