• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede İmam Hatipliler Algısı araştırması
14 Haziran 2012 Perşembe 16:06

Türkiye'de ''İmam Hatipliler Algısı'' araştırması

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, ''İmam Hatipliler Algısı'' araştırmasıyla ilgili...

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, ''İmam Hatipliler Algısı'' araştırmasıyla ilgili, toplumun İmam Hatip Liseleri’ne bakışıyla ilgili beklentileriyle örtüşen sonuçlar çıktığını belirterek, ''Ancak şaşırtıcı sonuçlar da çıktı. Halkımız gerçekten özgürlüklerden yana net bir şekilde tavrını koymuştur’’ dedi.

     Öksüz, TİMAV'ın 26 ilde 2 bin 689 kişiyle yaptığı ''İmam Hatipliler Algısı'' araştırmasıyla ilgili Konya'da bir tanıtım toplantısı düzenledi. Türkiye'de İmam Hatip Liseleri (İHL) hakkında yıllardır bir tartışma yaşandığını anlatan Öksüz, bu konuda toplumun genel görüşünü öğrenebilmek amacıyla araştırma yaptırdıklarını söyledi.

 Öksüz, bu çalışmadan, toplumun İmam Hatip Lise'lerine bakışıyla ilgili beklentileriyle örtüşen sonuçlar çıktığını belirterek, ''Ancak şaşırtıcı sonuçlar da çıktı. Halkımız gerçekten özgürlüklerden yana net bir şekilde tavrını koymuştur. Halkımız içeriğinden tam olarak haberdar olmasa da İHL ve din eğitimiyle ilgili, 'biz dinimizi öğrenmek ve öğretmek istiyoruz, önümüzü açın' mesajı vermiştir'' diye konuştu.
    
Okullarda Kur'an-ı Kerim ve siyer dersinin verilmesinin siyaset üstü olarak toplumda kabul görmesinin bir başka şaşırtıcı sonuç olduğunu belirten Öksüz, şu şekilde konuşmasını sürdürdü:  ''İHL'lerdeki katsayı düzenlemesinin İHL'ye olan ilgiyi çok ciddi oranda artırmasını bekliyoruz. İHL dışında diğer okullarda din eğitiminin isteğe bağlı olarak verilmesi ise İHL'ne olan ilgiyi ilk etapta azaltacağına inanmıyorum. Çünkü İHL'lere yönelik böylesine engelleme ve baskılardan sonra en azından bir kaç yıl yoğun talebin devam edeceğini, daha sonra da İHL'ne ilginin optimal noktalara taşınacağını tahmin ediyorum.''
   
 Araştırma ekibinden Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Özensel ise bu araştırma sonuçlarının, İHL'nin toplumda, dini kültür takviyeli eğitim kurumları olarak kabul edildiğini gösterdiğini söyledi. İHL'nin ideolojik olarak ötelenmesi ve ayrımcılığa uğramasının özellikle muhafazakâr ve dindar kesimlerde karşı ideoloji ve siyaset üretilmesine neden olduğunu vurgulayan Özensel, şunları kaydetti: ''Türk toplumu İHL meselesini sadece bir eğitim meselesi olarak da görmemektedir. İHL'nin diğer eğitim kurumlarıyla eşit şartlarda rekabet etmesi, bu ideolojik ayrışmayı ortadan kaldırabilir görünmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, zorunlu din eğitimi orta öğrenimde desteklenmekte, Aleviler için de İHL gibi kurumların açılmasına toplum büyük oranlarda destek vermektedir. İHL'lerin bir model olma özelliği, hem din eğitiminde hem genel eğitim sistemi içerisinde vurgulanmıştır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Angı: "Milletimize başsağlığı dilerim"
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Konyaspor'da, Osmanlıspor hazırlıkları sürüyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA