• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede ilk Kurumsal Kütüphane hizmeti
03 Nisan 2014 Perşembe 11:44

Türkiye'de ilk "Kurumsal Kütüphane" hizmeti

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen “Kurumsal Kütüphane” hizmetiyle kütüphanelerin etki alanını artırmayı hedeflediklerini söyledi.
50’incisi kutlanan Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu, Buhari İmam Hatip Ortaokulu ve Hocacihan Ortaokulu’na açılan kütüphanelerle birlikte kütüphane sayısının 7’si mahallelerde 8’i okullarda olmak üzere 15’e çıktığını söyledi. 150 bin kitapla öğrenci ve kitapseverlere hizmet sunduklarını ifade eden Başkan Altay, 40 bin üyenin bulunduğu kütüphanelerden günlük ortalama 7 bin 500 kişinin yararlandığını, 3 bin 500 kitap değişiminin gerçekleştiğini kaydetti. Altay, Konya’da yaşayan bütün vatandaşların Selçuklu Belediyesi’ne ait internet adresinde bulunan kitap sorgulama sekmesinden istedikleri kitabı sorgulatarak, 15 kütüphaneden bu kitapları temin edebileceğini belirtti.
 
KURUMSAL KÜTÜPHANE HİZMETİ
2014 yılı itibariyle kurumsal üyelik formatına geçtiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Şu anda 7 pilot yurtta çalışmalar yürütüyoruz. Selçuklu Belediyesi’nin yeni başlattığı 'Kurumsal Kütüphane' hizmeti ile kütüphanelerin etki alanını artırmayı hedefliyoruz. Gezici kütüphane, e-kütüphane gibi benzer uygulamalardan farklı olan kurumsal kütüphane hizmeti, Türkiye’de ilk kez Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Pilot uygulama olarak yurtlarda başlayan kurumsal kütüphane hizmetinden şu an 7 yurt ve bin 200 öğrenci faydalanmakta. İlerleyen süreçte kurumsal kütüphane hizmetinin diğer kurumlar, büyük işletmeler, fabrikalarda başlatılması planlanıyor. Kurumsal üyeler, Selçuklu Belediyesi’ne ait internet adresi üzerinden kullanıcı adı ve şifreleri ile girdikleri sistemde günde en az 10, en fazla 50 kitap sipariş edebiliyorlar. Özel tahsis edilen araç, sipariş edilen bu kitapları kurumlara götürüyor ve okuma süresi olan 30 gün içerisinde tekrar topluyor. Kurumsal kütüphane hizmetlerinin sunulması için tahsis edilen Süleyman Çelebi Kütüphanesi’nde 13 bin 655 kitap bulunuyor” diye konuştu.
 
“SELÇUKLU BELEDİYESİ KİTABIN OLDUĞU HER YERDE”
Selçuklu Belediyesi’nin kitabın olduğu her yerde bulunduğuna dikkat çeken Altay, “Şu anda vakıflarımızın ve derneklerimizin yapmış olduğu yarışmalar için hazırlanan kitapların birçoğu belediyemiz tarafından basılmakta. Zannediyorum 2013 yılında 150 bin civarında kitap bu amaçla basılmıştır. Ayrıca Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında 2 milyonun üzerinde kitap çocuklarımıza dağıtılıyor. Yayın hayatına yeni kitaplar kazandırıyoruz. ‘Ali Ulvi Kurucu’ kitabı, en son tanıtımını yaptığımız ‘Selçuklu Sempozyumu’ kitapları gibi. Kitap neredeyse Selçuklu Belediyesi orada bulunmaktadır” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA