• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede ilk, Konyada tek
18 Mayıs 2009 Pazartesi 19:24

Türkiye'de ilk, Konya'da tek

Konya İl Özel İdaresi bir ilki gerçekleştirdi.
Konya İl Özel İdaresi sağlık sektöründe Türkiye'de bir ilke imza atarak, 112 Komuta Kontrol Merkezi'ne 'Mobil Muhabere Aracı' aldı. Kendi enerjisini güneş panelleri sayesinde üretebilen ve 12 gün süresince telsizlerin enerji ihtiyacını karşılayan araç hizmete girdi.

Konya İl Özel İdaresi tarafından 80 bin TL'ye alınan araç, İl Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edildi. Telsiz role istasyonlarında uzun süreli arıza, yoğun kış şartları nedeniyle istasyonların bakım alınması, bölgesel afetlerde ve Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde olağan dışı durumla karşılaşılması gibi durumlarda kullanılabilecek.

Mobil muhabere aracının en önemli özelliği ise elektrik ve benzeri şarj aletleri olmadan 12 gün muhabere sağlayabilmesi.

Mobil araç enerjisini, kabin üzerine yerleştirilen ve toplamda 140 watt enerji üreten 4 adet güneş panelinden sağlıyor. Güneş enerjisinden alınan enerjinin yanı sıra araç üzerinde ayrıca 2,8 kilowat marşlı birde jeneratör bulunuyor. Araç tam şarjlı olduğunda 12 gün boyunca 24 saat kesintisiz hizmet verebiliyor. Araçta ayrıca 12 akü elektriğini 220 volt şebeke enerjisine çevirebilen 1,5 kilovat 12 voltluk 220 volt invertör bulunuyor.

Yeni alınan aracın Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydeden İl Özel İdare Genel Sekreter Mehmet Kaçmaz, sağlık alanında her türlü eksiği gidermek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Özel İdare olarak bugüne kadar sağlık alanında ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Kaçmaz, "Yapılan hizmetleri 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' felsefesiyle yürütüyoruz. Bu sebeple bütçemizden sağlık sektörüne her yıl önemli miktarda ödenek ayırıyoruz. Son 4 yılda 50'den fazla tam donanımlı ambulans alımı, sağlık ocağı yapım ve onarımı, hastanelere cihaz alımı gibi birçok hizmete imza attık. İl Sağlık Müdürlüğü'nün talepleri doğrultusunda, muhabere cihazı alımı için bütçeye 100 bin TL ödenek ayırmıştık. Artık acil durumlarda telsiz muhaberelerinin kesintisiz yapılabileceği bir araca sahibiz. Böylelikle sağlık sektörünün önemli bir ihtiyacı giderilmiş oldu." dedi. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA